توقف بخشی از کمک‌های نظامی آمریکا به مصر

ایالات متحده اعلام کرده است که بخشی از کمک‌های گسترده‌اش به ارتش مصر را کاهش می‌دهد. این کمک‌ها تاکنون بیش از یک میلیارد دلار بوده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید ارسال سامانه‌های نظامی بزرگ و همچنین کمک مالی به حکومت مصر متوقف می‌شود.

این وزارت‌خانه اعلام کرده است که مصر باید "پیشرفتی واقعی" به سمت برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه طی کند.

تجدیدنظر درباره کمک‌های گسترده آمریکا به مصر که حدود ۱.۳ میلیارد دلار بوده است، در ماه اوت و پس از سرکوب معترضان حامی محمد مرسی آغاز شد.

این سرکوب‌ها صدها کشته بر جا گذاشت. هزاران نفر از حامیان آقای مرسی هم بازداشت شده‌اند.

مقامات آمریکایی می‌گویند ارزش کمک‌های متوقف‌شده، سر به صدها میلیون دلار می‌زند.

آمریکا همچنین بنا دارد جلوی انتقال ۲۶۰ میلیون دلار به مصر را بگیرد و تضمین یک وام ۳۰۰ میلیون دلاری را پس بگیرد.

کمک‌های نظامی متوقف‌شده شامل هلی‌کوپترهای آپاچی و همین‌طور موشک‌های هارپون و قطعات تانک است.

ایالات متحده به تامین کمک‌های درمانی و آموزشی و همین‌طور کمک نقدی به مصر برای تامین امنیت شبه‌جزیره سینا که رو به تلاطم است، ادامه می‌دهد.

'پیشرفت واقعی'

Image caption هواداران محمد مرسی می‌گویند او به طور قانونی و در یک انتخابات بر سر کار آمده پس خلع‌قدرت او با مداخله نظامی، کودتا و غیرقانونی است

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید این توقف کمک‌ها همیشگی نیست.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است: "تا زمانی که پیشرفتی واقعی به سوی شکل‌گیری یک دولت غیرنظامی برآمده از انتخابات آزاد و منصفانه دیده نشود، توقف ارسال سامانه‌های نظامی به‌خصوص و کمک‌های نقدی را ادامه می‌دهیم."

طبق قوانین آمریکا، کمک نظامی به دولت‌های برآمده از کودتا ممنوع است.

رابطه نظامی سیاسی آمریکا با مصر، رابطه‌ای ۳۴ ساله است که حتی سرنگونی حسنی مبارک، متحد مهم آمریکا در منطقه هم نتوانست تاثیر چندانی بر آن بگذارد.

ایالات متحده در سال های گذشته، هر سال ۱.۳ میلیارد دلار به ارتش مصر کمک می‌کرده و قطع این کم‌ها می‌تواند برای این ارتش مشکلات جدی ایجاد کند و معادلات منطقه‌ای را هم تغییر دهد.

پس از برکناری محمد مرسی، جورج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده بود که ایالات متحده به مشارکت نظامی خود با مصر همچنان پایبند است و آن را "اساس شراکت استراتژیک خود با مصر و ستون ثبات در منطقه" می‌داند.

واشنگتن در ماه‌های گذشته از تشکیل دولت پشت‌گرم به ارتش در قاهره، انتقاد کرده و سرکوب‌ها را در مصر محکوم کرده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نطق اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دولت موقت مصر به خاطر "تصمیماتی که با یک دموکراسی فراگیر مغایرت دارد" انتقاد کرد.

محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر، در پی چند هفته اعتراض عمومی، روز سوم ژوئیه توسط ارتش از قدرت برکنار شد.

هواداران او از جمله شبکه اخوان‌المسلمین می‌گویند محمد مرسی به طور قانونی و در یک انتخابات بر سر کار آمده و خلع‌قدرت او با مداخله نظامی، کودتا و غیرقانونی است.

محمد مرسی از روز برکناری تاکنون در بازداشت بوده و قرار است روز چهارم نوامبر، یعنی کمتر از یک ماه دیگر، در دادگاه به اتهام تشویق به قتل و خشونت محاکمه شود.

اعتراض‌های حامیان محمد مرسی در روزهای گذشته هم ادامه داشته است و از جمله روز یک‌شنبه در شهرهای مختلف مصر از جمله در قاهره، دست‌کم ۵۰ نفر کشته بر جا گذاشت.

مطالب مرتبط