سانحه‌ قطار مسافربری تاجیکستان در ازبکستان

قطار
Image caption در سانحه‌ قطار تاجیکستان در قلمرو ازبکستان چند واگون مسافربر خراب و دهها مسافر زخمی شده‌اند

مقامات شرکت "راه آهن تاجیکستان" گروهی از مسئولان را برای تحقیق سانحه‌ قطار کانبادام-دوشنبه در قلمرو ازبکستان به آن کشور اعزام کرده‌اند.

خبرهای رسیده حاکیست که در پی این حادثه دست کم 52 نفر از مسافران قطار آسیب دیده‌اند و گروههای نجات در محل حادثه به امدادرسانی به آسیب‌دیدگان مشغولند.

اما به گفته محمدیوسف عبدالرحمان اف، یک مسئول امور حمل و نقل مسافران در شرکت "راه آهن تاجیکستان"، در این حادثه 12 نفر آسیب دیده‌اند.

طبق این خبرها در پی این سانحه‌ که در منطقه غله‌ارل ولایت جیزخ، در راه بین جیزخ و سمرقند رخ داده است، تا پنج واگون مسافربری این قطار از مسیر خارج شده‌اند.

همچنین، گفته می‌شود که برخی از مسافران این واگونها در تن لباس نظامی دارند و به این دلیل حدس زده می‌شود که بخش اصلی مسافران این قطار از جوانانی عبارت بوده که تازه از شمال تاجیکستان به صفوف ارتش اعزام شده‌اند.

در رابطه با تعداد افرادی که در پی این سانحه‌ جان خود را از دست داده‌اند، تا حال گزارشی منتشر نشده است. منابع شرکت "راه آهن تاجیکستان" می‌گویند که بعد از دریافت اطلاع دقیق در باره وقوع این سانحه‌ اظهار نظر خواهند کرد.

ضمناً، مناطق شمال و مرکزی تاجیکستان با هم تنها توسط قلمرو ازبکستان راه آهن دارند. و به این دلیل قطارهای باربر و مسافربر تاجیکستان ناچارند از حدود این کشور همسایه عبور کنند.

این در حالیست که طی چند سال اخیر از وقوع سانحه‌ جدی با شرکت قطارهای تاجیکستانی گزارش نشده بود.

از سوی دیگر، "محاصره اقتصادی ازبکستان" و کاهش تعداد مسافران شرکت "راه آهن تاجیکستان" به لغو برخی از مسیرهای راه آهن این شرکت منجر شده است.

مطالب مرتبط