پیشنهاد جمهوری خواهان برای رفع بحران تعطیلی دولت آمریکا

Image caption جان بینر، رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا

جمهوری خواهان آمریکا به دولت پیشنهاد کرده اند اگر حاضر به مذاکره درباره بودجه دولت بشود حاضرند سقف بدهی های دولت را موقتا افزایش دهند.

جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفته است اگر کاح سفید بپذیرد درباره تعطیلی دولت که از اول اکتبر در جریان است مذاکره کند در زمینه سقف بدهی های دولت راه خواهند آمد.

جمهوری خواهان روز پنجشنبه با رییس جمهوری آمریکا ملاقات کردند.

به گفته پیتر ولش، از نمایندگان مجلس حاضر در این ملاقات، رییس جمهوری گفته است این پیشنهاد را می پذیرد تا جان بینر، رییس مجلس برای حل مسائل با شاخه راست افراطی حزب خود وقت داشته باشد.

مقامات هشدار داده اند اگر سقف بدهی های دولت افزایش پیدا نکند بعد از هفدهم اکتبر قادر به پرداخت بدهی های خود نخواهد بود.

جان بینر به خبرنگاران گفته است وقت آن است که باراک اوباما رهبری کشور را به دست بگیرد و مذاکره و گفتگو آغاز شود.

سخنگوی رییس مجلس نمایندگان به خبرنگاران گفته است پیشنهاد روز پنج شنبه افزایش صرف سقف بدهی ها است و هیچ مصوبه دیگری به آن الحاق نشده است.

با این همه این افزایش سقف بدهی تنها برای ۶ هفته است و تا ۲۲ نوامبر بیشتر موثر نخواهد بود.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این پیشنهاد گفته است رییس جمهوری از اینکه سیاستمداران معقول تر در مجلس نمایندگان دست بالا را پیدا کرده اند خوشحال است اما "برای اینکه جمهوری خواهان مجلس به وظیفه شان عمل کنند باج نمی دهد."

بحران در خصوص سقف بدهی های دولت از همین حالا بازار را نگران کرده و نرخ بهره را برای وزارت دارایی آمریکا افزایش داده است. با این همه قیمت سهام روز پنج شنبه با انتشار خبر پیشنهاد جمهوری خواهان درحال بازگشت به حالت است.

هنوز معلوم نیست آیا جمهوری خواهان حاضرند کاملا دست از مخالفت با تصویب بودجه قانون بیمه درمانی دولت بردارند یا نه.

این مخالفت برای اولین بار در ۱۷ سال گذشته منجر به تعطیلی دولت شد.

صدها هزار کارمند دولت از ۱۰ روز پیش با تعطیلی دولت خانه نشین شده اند. شرکت های خصوصی از کارخانه های اسلحه سازی تا هتل ها نیز شروع به برکنار کردن کارگران خود کرده اند.

به گفته وزارت کار آمریکا نزدیک به ۱۵ هزار کارمند بخش خصوصی به دلیل تعطیلی دولت تقاضای مستمری بیکاری کرده اند.

فرمانداران دست کم ۴ ایالت غربی آمریکا، یوتا، داکوتای جنوبی، آریزونا و کلورادو، از مقامات دولت های ایالتی خواسته اند پارک های ملی در محدوده این ایالت ها را بازکنند چرا که بسته بودن آنها تاثیر اقتصادی منفی زیادی گذاشته است.

هرج و مرج

عدم توافق بر سر بودجه به قیمت کاهش محبوبیت جمهوری خواهان و دموکرات ها تمام شده است و بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ میزان طرفداری از کنگره به پایین ترین حد خود یعنی 28 درصد رسیده است.

پیشتر جک لیو وزیر دارایی آمریکا به یک کمیته در کنگره گفته بود پرداخت نکردن به موقع بدهی های آمریکا یک بحران جدی اقتصادی به دنبال خواهد داشت.

آقای لیو در این کمیته سنا هشدار داد که هرج و مرج اقتصادی به پا خواهد شد.

از ماه می سال جاری، زمانی که آمریکا به سقف بدهی های خود رسیده، وزارت دارایی برای پرداخت های معوقه خود از ذخیره اضطراری خود استفاده می کند اما به گفته آقای لیو، این میزان نیز تا هفدهم اکتبر بیشتر دوام نخواهد آورد.

کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول هشدار داده است که تمدید نشدن به موقع سقف بدهی های دولت، به اقتصاد آمریکا و جهان به شدت ضربه خواهد زد.

مطالب مرتبط