ملاله یوسف زی، از شانس های نوبل صلح امسال

ملاله یوسف زی، دختر پاکستانی فعال برای آموزش دختران، و یک پزشک کنگویی که به قربانیان تجاوز کمک می کند از شانس های اصلی برای برنده شدن جایزه نوبل صلح امسال عنوان شده اند.

برنده این جایزه معتبر روز جمعه در اسلو ساعت یازده صبح به وقت محلی، نه صبح گرینویچ، اعلام خواهد شد.

فهرست ۲۵۹ نفره نامزدهای امسال محرمانه است اما برخی کارشناسان معتقدند ملالی از شانس های اصلی است.

دنیس ماکوگ، پزشک زنان از جمهوری دموکراتیک کنگو نیز یکی دیگر از این شانس ها اعلام شده اما گاهی این پیش بینی ها غلط از آب درمی آید.

چلسی منینگ، سرباز آمریکایی که در افشای اسرار محرمانه دولتی و سرقت مجرم شناخته شد نیز یکی از نامزدها عنوان شده است.

جوانترین

مگی گبران، یک کارشناس کامپیوتر مصری که حرفه دانشگاهیی خود را کنار گذاشته و راهبی قبطی شده و خیریه کودکان استفن را راه اندازی کرده نامزد دیگری عنوان شده است.

سوتلانا گانوشینکا، یک استاد سابق ریاضیات روس که گروه حامی حقوق بشر یاری مدنی را راه انداخته نیز در این فهرست است.

اگر ملاله ۱۶ ساله برنده مدال طلای نوبل صلح و ۱.۲۵ میلیون دلار جایزه نقد آن بشود، جوانترین برنده نوبل خواهد بود.

این دختر نوجوان به ضرب گلوله طالبان در پاکستان زخمی شد و به حال مرگ افتاده بود اما پس از نجات یافتن به کار خود برای ارتقاء حقوق دختران در پاکستان ادامه داد.

ملاله در سال ۲۰۰۹ زمانی به شهرت رسید که در وبلاگی، بدون نام، برای بی بی سی اردو زبان از زندگی خود تحت سیطره طالبان در پاکستان نوشت.

روز پنجشنبه ملالی برنده جایزه ساخاروف اتحادیه اروپا شد که جایزه ای به مبلغ ۶۵ هزار دلار است و عالی ترین جایزه حقوق بشری اروپا محسوب می شود.

دلالان شرط بندی شانس ملالی برای برنده شدن در فهرستی که بونو، خواننده گروه U۲ ولادیمیر پوتین، و ژولیان آسانژ را نیز در بر می گیرد ۳/۵ اعلام کرده اند.

سوءقصد

آقای ماکوگ که در سال های پیش هم به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل عنوان شده بود، بنیاد و بیمارستانی را برای کمک به ده ها هزار زن قربانی تجاوز در کنگو بنیان گذاشته است.

او نیز مانند ملاله یک سال پیش هدف آدم کش ها قرار گرفته بود، اما زخمی جان به دربرد و موقتا به تبیعد در اروپا رفت.

نلسون ماندلا، قهرمان ضد آپارتاید، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، دالایی لاما رهبر بوداییان جهان و آنگ سان سوکی رهبر مخالفان برمه از برندگان پیشین جایزه صلح نوبل هستند.

سال گذشته جایزه صلح نوبل به پاس نقش اتحادیه اروپا در برقراری صلح، آشتی، دموکراسی و حقوق بشر در اروپا به این نهاد تعلق گرفت.