محکومیت بین المللی ربوده شدن نخست وزیر لیبی

Image caption علی زیدان نخست وزیر لیبی خواستار آرامش در کشور شده است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه و سازمان ملل متحد ربوده شدن مقطعی نخست وزیر لیبی را محکوم کرده اند و از گذار لیبی به دموکراسی حمایت کرده اند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ربودن نخست وزیر لیبی را "شرارت" خوانده و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از مردم لیبی خواسته نظم و قانون را رعایت کنند.

علی زیدان نخست وزیر لیبی از یک هتل در لیبی ربوده شد و برای چند ساعت در دست مردان مسلح بود.

آقای زیدان از گروه های مسلحی که برای نجات او آمدند تشکر کرد و خواستار آرامش شده.

انگیزه آدم ربایان مشخص نیست اما برخی از گروه های مسلح از حمله هفته پیش آمریکا به ترابلس برای دستگیری ابو انس اللیبی مظنون به همکاری با القاعده خشمگین بوده اند.

گفته شده که این فرد در حملات القاعده به سفارتخانه های آمریکا در شرق آفریقا در سال ۱۹۹۸ دست داشته است.

بسیاری از شبه نظامیان در لیبی، در غیاب نیروی پلیس و ارتش موثر، از وزارت دفاع و وزارت کشور لیبی مستمری می گیرند، اما مشخص نیست رهبری حقیقی آنها را چه کسی در دست دارد و وفاداری واقعی آنها به چه کسی است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: "مردم لیبی زندگی شان را در انقلاب ۲۰۱۱ به خطر نیانداختند تا این شرارت ها به کشورشان بازگردد."

Image caption علی زیدان در هفته های اخیر، خواستار مقابله با گروه‌های مسلح شد

به گفته جان کری حوادث روز پنج شنبه تاکیدی بر نیاز به همکاری آقای زیدان با تمام دوستان و متحدان لیبی جهت افزایش توانایی و موفقیت کشور است.

وزیر امور حارجه آمریکا گفته در لیبی امروز جایی برای "اینگونه خشونت ها" نیست.

در بیانیه ای که از سوی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد منتشر شده است نیز آمده نسبت به افزایش خشونت و وخامت امنیت در لیبی هشدار داده شده است.

بر اساس این بیانیه "دبیر کل سازمان ملل متحد از تمام گروه های فعال در لیبی و مردم این کشور می خواهد که پیرامون اولویت های ملی خود اجماعی حاصل کنند و برای ساختن کشوری قوی و با ثبات که برای نظم و قانون و حقوق بشر احترام قائل است تلاش کنند."

فرانسه و بریتانیا نیز از آقای زیدان حمایت کرده اند.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه گفته است آماده است تا روابط خود را با لیبی جهت مقابله با شبه نظامیان تقویت کند.

رییس جمهوری فرانسه گفته است: "ما باید آنجا باشیم تا برای پایان دادن به کار این گروه ها با لیبی همکاری کنیم."

سخنگوی دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز از گفتگوی آقای کامرون با همتای خود در لیبی صحبت کرده است و برای ساخت کشوری آزاد، موفق، و باثبات ابراز آمادگی کرده است.

به گفته این مقام بریتانیایی "ما همیشه گفته بودیم و می دانستیم گذاری از این دست، بعد از یک دیکتاتوری بی رحم طولانی، زمان بر است. به نظر من موضوع اصلی ادامه حمایت از لیبی است."

نخست وزیر ربایی

هنوز مشخص نیست چه گروهی علی زیدان را از هتل محل اقامتش به محلی نامشخص برده بود.

یک گروه شبه نظامی وابسته به برخی جناح‌های دولتی گفته است که او را به دلیل آنچه سوءرفتارهای مالی خوانده، بازداشت کرده است.

برخی گزارش‌های تایید نشده حکایت از آن داشت که یک گروه مسلح تندرو او را به تلافی عملیات نظامی اخیر آمریکا در لیبی و بازداشت یکی از اعضای این گروه ربوده است.

بامداد امروز چند رسانه‌ خبری به نقل از منابع امنیتی لیبی گزارش کردند که افراد مسلح ناشناس علی زیدان، نخست وزیر را در طرابلس با خود برده‌اند و ساعاتی بعد، دولت لیبی خبر داد که نخست وزیر رها شده و در محل کار خود حاضر شده است.

تلویزیون دولتی لیبی اظهارات سخنگوی دولت لیبی را پخش کرد که با اعلام خبر رهایی آقای زیدان، گفت که نخست وزیر در سلامت کامل است و در واقعه امروز، آسیبی ندیده است. این سخنگو وعده داد که جزئیات بیشتر در این مورد بعدا منتشر خواهد شد.

بامداد پنجشنبه، یک وبسایت متعلق به دولت لیبی با تایید خبر ناپدید شدن نخست وزیر، گفت که افراد مسلح ناشناس در ساعات اولیه بامداد، آقای زیدان را به دلایل نامعلوم با خود بردند و به محل نامشخصی منتقل کردند.

منابع وابسته به گروه شبه نظامی "تیپ انقلابی" که طرفدار دولت است، گفته بودند که نفرات کمیته مبارزه با جرایم، نخست وزیر را بازداشت کرده‌اند و برخی منابع خبری، اعلام گزارش کردند که وی با حکم قضایی بازداشت شده اما وزیر دادگستری لیبی صدور هرنوع حکم بازداشت علیه آقای زیدان را تکذیب کرد.

کمیته مبارزه با جرایم ظاهرا نام یک گروه شبه نظامی غیردولتی است که بعدا گفت که نخست وزیر را در ارتباط با تخلفات مالی "دستگیر" کرده است.

در مورد محل بروز این واقعه گزارش‌های متفاوتی منتشر شده بود.

برخی منابع گفته‌ بودند که این حادثه در خانه مسکونی علی زیدان در ترابلس روی داده و برخی دیگر، یک هتل واقع در پایتخت را به عنوان محل ناپدید شده نخست وزیر گزارش کردند اما سخنگوی دولت لیبی گفت که او در محل سکونتش در طرابلس ربوده شده است. گفته شده که نخست وزیر لیبی یک هتل در پایتخت را برای اقامت انتخاب کرده بود.

ساعاتی پس از انتشار خبر ربودن نخست وزیر لیبی، خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی در یکی از هتل‌های پایتخت نوشت که شبه نظامیان مسلح به این محل آمدند و نخست وزیر را با خود بردند، و یکی از محافظان هتل، افراد مبارزه با جرایم را عامل بازداشت و انتقال آقای زیدان معرفی کرد.

Image caption زیدان و نخست وزیر بریتانیا - زیدان خواستار کمک خارجی برای خلع سلاح در لیبی شده بود

مشخص نیست که آیا منظور از افراد مبارزه با جرایم، ماموران دولتی بودند یا اینکه منظور اعضای یک گروه شبه نظامی بوده که عنوان مبارزه با جرایم را برخود گذاشته است.

در ساعات بعد، شبکه تلویزیونی العربیه تصاویری را پخش کرد که آقای زیدان را در محاصره چند مرد لباس شخصی نشان می‌داد و به نظر می‌رسید که این تصاویر، توسط دوربین تلویزیون مداربسته در محل واقعه گرفته شده اما تایید صحت آنها مقدور نبوده است.

علی زیدان در ژوئیه سال ٢٠١٢ به نمایندگی کنگره ملی لیبی انتخاب شد و در اکتبر همان سال، نمایندگان کنگره او را به سمت نخست وزیری برگزیدند. پیش از رقابت برای جلب نظر کنگره، وی از سمت نمایندگی کناره گیری کرده بود.

علی زیدان در دهه ١٩٧٠ کارمند وزارت خارجه لیبی بود اما در دهه ١٩٨٠ به خارج پناهنده شد و سرانجام جبهه نجات لیبی را در مخالفت با حکومت معمر قذافی تشکیل داد. وی همزمان به عنوان یک حقوقدان متخصص دفاع از حقوق بشر فعالیت داشت.

در جریان جنگ داخلی لیبی، علی زیدان نمایندگی شورای ملی انتقالی در اروپا را برعهده گرفت و گفته می‌شود که نقشی اساسی در جلب حمایت کشورهای اروپایی از مخالفان معمر قذافی ایفا کرد.

خبر "ربوده شدن" علی زیدان در حالی گزارش شده است که قرار است محاکمه البغدادی علی المحمودی، نخست وزیر در دولت معمر قذافی، در طرابلس از سر گرفته شود.

وی به مدت پنج سال تا سقوط حکومت معمر قذافی، سمت نخست وزیر لیبی را برعهده داشت و به اتهام قتل و فساد مالی در جریان جنگ داخلی این کشور محاکمه می شود.

از زمان سقوط حکومت معمر قذافی، گروه‌های مسلح که در جریان جنگ داخلی به اسلحه و مهمات دست یافتند، باعث ایجاد ناامنی در لیبی بوده‌اند.

علی زیدان در هفته های اخیر، خواستار مقابله با گروه‌های مسلح شده و از همکاری کشورهای دیگر در خلع سلاح عمومی در کشورش استقبال کرده بود.

مطالب مرتبط