دیدبان حقوق بشر: شورشیان مخالف دولت سوریه مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

Image caption شهر لاذقیه در ماه اوت صحنه درگیری‌های شدیدی بود

دیدبان حقوق بشر با انتشار گزارشی شورشیان اسلام گرا در سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی در جریان درگیری هایی در چند دهکده نزدیک به مرز ترکیه در ماه اوت متهم کرده است.

به گفته این نهاد شورشیان در این درگیری ها بیش از ۱۹۰ غیرنظامی متعلق به اقلیت علوی را کشته و بالغ بر ۲۰۰ نفر را در این مناطق گروگان گرفتند.

دیدبان حقوق بشر گفته است که یافته های آنها "قویا از ارتکاب جنایات جنگی علیه بشریت حکایت می کند."

نیروهای دولت سوریه و شورشیان هر دو متهم شده‌اند که در جریان درگیری‌ها در این کشور دست به جنایات جنگی زده اند.

نیروهای مخالف سوریه از گروه‌های مختلفی تشکیل شده که برخی از آنها از متحدان القاعده هستند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که این یافته ها پس از انجام تحقیقاتی در محل و گفتگو با بیش از ۳۵ نفر از جمله بازماندگان و نیروهایی از هر دو طرف به دست آمده است.

دیدبان حقوق بشر از سازمان ملل خواسته است تا از مسلح کردن گروه‌های شورشی در مکان‌هایی که شواهد معتبری دال بر وقوع جنایات جنگی وجود دارد، خودداری کند.

این نهاد بین المللی در گزارش ۱۰۵ صفحه ای خود گفته است که در نخستین ساعات روز ۴ اوت پیکارجویان شورشی با حمله به مواضع نیروهای دولتی در حومه لاذقیه بیش از ۱۰ دهکده که ساکنان آن را اقلیت علوی تشکیل می دادند، به تصرف خود در آوردند.

براساس این گزارش ظاهرا در اولین روز این عملیات غیرنظامیان ساکن در این مناطق کشته شدند.

دربخشی از این گزارش آمده: "شاهدان گفته‌اند که چگونه نیروهای مخالف دولت سوریه ساکنان این روستاها را اعدام کرده و یا به سوی آنها تیراندازی کردند. به گفته این شاهدان شورشیان در مواردی تمامی اعضای یک خانواده را در حالی که غیر مسلح در خانه هایشان بودند و یا در حال فرار بودند، مورد هدف قرار دادند."

دیدبان حقوق بشر گفته است که حدود ۲۰ گروه مخالف دولت در این عملیات دخالت داشتند که پنج گروه از آنها در حمله علیه غیرنظامیان شرکت داشتند.

براساس گزارش ها دولت سوریه در جریان عملیاتی که چند روز بعد انجام داد توانست در ۱۸ اوت کنترل این نواحی را به دست بگیرد.

در اوایل سال جاری ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از شورای امنیت در خواست کرد تا مسئله سوریه را به دادگاه بین المللی جنایات جنگی ارجاع دهد.

خانم پیلای تاکید کرد که این مسئله "پیامی روشن و واضح به دولت و مخالفان می دهد که باید منتظر عواقب اقداماتشان باشند."

به گفته سازمان ملل تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار در جریان درگیری ها در سوریه کشته شدند.

مطالب مرتبط