آینهال بابانظراوا در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان شرکت نمی‌کند

 بابانظراوا
Image caption به طرفداری نامزدی آینهال بابانظراوا بیش از 201 هزار امضا جمع شده است

آینهال بابانظراوا، نامزد حزب نهضت اسلامی، به دلیل جمع ناوردن تعداد کافی امضاها در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان شرکت نمی‌کند.

خانم بابانظراوا در این باره صبح روز جمعه 11 اکتبر در نشست مطبوعاتی اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب ، ائتلافی از احزاب و گروههای مخالف، در مقر حزب نهضت اسلامی در شهر دوشنبه اطلاع داد.

در این نشست گفته شد که اعضای تیم خانم بابانظراوا نتوانسته‌اند شمار کافی از امضاهای رأی‌دهندگان را به طرفداری از او جمع‌آوری کنند.

به گفته اعضای ستاد خانم بابانظراوا، آنها تا کنون توانسته‌اند تنها 201 هزار و 236 عدد امضا جمع‌آوری کنند که این شمار برای تأیید صلاحیت نامزد آنها از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی کافی نیست.

پیشتر کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی گفته بود که زمان تحویل امضاها از سوی تیم آینهال بابانظراوا را تا ساعت 12 امروز تمدید کرده است. این کمیسیون هنوز هیچ واکنشی به تصمیم خانم بابانظراوا نکرده است.

در جلسه اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب، خانم بابانظراوا گفت که تصمیمات بعدی تیم او و طرفدارانش در مورد انتخابات روزهای نزدیک در جلسه اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب گرفته خواهد شد.

اما او دولت تاجیکستان را به ایجاد موانع در راه نامزدی خود متهم کرد و از جمله گفت که دولت "از رقیب شدن من در برابر امامعلی رحمان ترسید."

خانم بابانظراوا همچنین گفت که حکومتهای محلی در شهرها و نواحی تاجیکستان با ایجاد موانع در راه جمع‌آوری امضاها برای جانبداری از نامزدی او ده روز اول از زمان تیم مخالفان برای جمع‌آوری امضا را به هدر داده‌اند.

اعضای تیم انتخاباتی این نامزد مخالفان قبلاً هم از موارد گسترده فشار از سوی پلیس و مقامات دولتی در شهرها و نواحی تاجیکستان انتقاد کرده بودند.

کمیسیون مرکزی انتخابات شش نامزد از احزاب خلق دموکرات، سوسیالیست، اصلاحات اقتصادی، کشاورزی، دموکرات و کمونیست را به ثبت رسانده است.

تحلیلگران می‌گویند که در صورت تأیید صلاحیتش آینهال بابانظراوا می‌توانست رقیب اصلی امامعلی رحمان، رئیس جمهور فعلی، در انتخابات ریاست جمهوری 6 نوامبر باشد.

هم اکنون، برای بسیاری روشن شده که آقای رحمان در انتخابات ریاست جمهوری بدون شرکت هیچ رقیب جدی پیروز‌ اعلام خواهد شد. اما این امر، به گفته بسیاری از صاحب‌نظران، مشروعیت انتخابات را کمرنگ خواهد کرد.

مطالب مرتبط