اتحادیه آفریقا: دیوان بین المللی کیفری به پرونده رهبران آفریقایی رسیدگی نکند

Image caption اوهورو کنیاتا، رئیس جمهورکنیا( سمت راست)، عمرالبشیر، رئیس جمهور سودان

رهبران اتحادیه آفریقا در جریان نشستی در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، از دیوان بین المللی کیفری خواسته‌اند تا رسیدگی به پرونده های دو تن از رهبران کشورهای آفریقایی را به بعد از دوران حکومت آنها موکول کند.

در حال حاضر اوهورو کنیاتا، رئیس جمهور کنیا و عمر البشیر، رئیس جمهور سودان از سوی دیوان بین المللی کیفری متهم به ارتکاب جنایت علیه بشریت شده اند.

وزیر خارجه اتیوپی در جمع خبرنگاران گفت: "سران کشورها تا زمانی که در قدرت هستند، نباید محاکمه شوند."

کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد از جمله افرادی بود که با ایده خارج شدن رسیدگی به پرونده اتهامی این روسای جمهور توسط دیوان بین المللی کیفری مخالفت کرد.

اسقف دزموند توتو، از برندگان جایزه صلح نوبل، هم حمایت خود را از دیوان بین المللی کیفری اعلام کرده است.

انتظار می رود که رهبران اتحادیه آفریقا در جریان نشست خود رسما این درخواست را عنوان کند.

دیوان بین المللی کیفری در سال ۲۰۰۹ میلادی کیفرخواستی را علیه عمر البشیر به دلیل ارتکاب به جرایم جنگی در دارفور صادر کرد، اما او هنوز دستگیر نشده است.

این نهاد همچنین اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری و ویلیام راتو معاون او را هم به جنایت علیه بشریت متهم کرده، ولی هردو این اتهامات را رد کرده‌اند.

اتهامات وارده بر رئیس جمهوری کنیا و معاونش به انتخابات دوره گذشته در سال ۲۰۰۷ باز می‌گردد که طی آن نامزدهای شکست خورده از جمله آقای کنیاتا انتخابات را مخدوش خواندند و هواداران این نامزدها دست به اسلحه بردند. این خشونت‌ها بیش از ۱۲۰۰ کشته و ۶۰۰ هزار آواره بر جا گذاشت.

مطالب مرتبط