هشدار سوسیال دموکراتها از تحریم انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان

زایراف
Image caption آقای زایراف در گذشته بارها مشروعیت حکومت پرزیدنت رحمان را زیر سؤال برده است

انجمن حزب سوسیال دموکرات، از احزاب عمده مخالف در تاجیکستان، خواستار تجدید نظر در مورد ثبت نامزدها برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده است.

اعضای این حزب امضاهای جمع‌آوری شده از سوی شش نامزد ثبت شده را "تقلبی" خوانده و از کمیسییون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان خواسته‌اند که این امضاها را مورد بازبینی و سنجش قرار بدهد.

حزب سوسیال دموکرات به رهبری رحمت الله زایرف همچنین هشدار داده است که اگر کمیسیون مرکزی انتخابات نامزدی آینهال بابانظروا را ثبت و نامزدی امامعلی رحمان، رئیس جمهور را، باطل نکند، این حزب انتخابات 6 نوامبر را تحریم خواهد کرد.

اعضای حزب سوسیال دموکرات در این باره در انجمن حزب خود که روز شنبه 12 اکتبر در مقر آن در شهر دوشنبه برگزار شد، مصوبه‌ای صادر کردند.

'نامزدی رحمان باطل شود'

در این مصوبه که از شش بند عبارت است، آمده: "حزب سوسیال دموکرات انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سال 2013 را که در اساس قانون نامکمل و ناعادلانه، نابرابری حزبهای سیاسی و نامزدها، بخصوص تقلب متشکل در جمع‌آوری امضاها برای حمایت از نامزدها به مقام پرزیدنت، محروم کردن بیش از یک و نیم میلیون مهاجر کاری از حق جمع‌آوری امضاها و غیره، دایر می شود، خلاف منفعتهای ملی و ارزشهای دموکراتیک می‌شمارد."

حزب سوسیال دموکرات همچنین گفته که پیشنهاد و ثبت نام امامعلی رحمان، رئیس جمهوری فعلی، به عنوان نامزد به انتخابات ریاست جمهوری قریب الوقوع با قانون اساسی تاجیکستان مغایر است. بنا بر این، حزب سوسیال دموکرات نتیجه انتخابات با شرکت آقای رحمان را غیرقانونی ارزیابی می‌کند.

پیشتر رحمت الله زایراف، حقوقدان معروف و رهبر این حزب، نیز شرکت آقای رحمان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2006 و 2013 را غیرقانونی خوانده و گفته بود که ریاست آقای رحمان در هفت سال گذشته نامشروع بوده است.

آقای زایراف معتقد است که بر اساس "مقررات انتقالی" قانون اساسی که سال 2003 در یک همه‌پرسی اصلاح شد، تا زمانی که یک نفر دیگر یک دوره رئیس جمهور نشود، آقای رحمان حق شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

انجمن حزب سوسیال دموکرات همچنین حمایت خود را از کنسپسیون انتخاباتی اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب، ائتلافی از احزاب و گروههای مخالف، ابراز داشته و آن را "اساس اصلاحات دموکراتیک و رشد تاجیکستان" تلقی کرده است. اما این حزب اعتراف کرده که این اتحادیه "به سببهای گوناگون" نتوانسته است به اهداف خود در این انتخابات دست یابد.

حزب سوسیال دموکرات در باره روند جمع‌آوری امضاها می‌گوید که تنها تیم طرفداران آینهال بابانظروا، نامزد حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، امضاها را در اساس قانون انتخابات جمع آورده‌اند و تنها او شایسته ثبت نام و ادامه‌ شرکت در انتخابات است.

در مصوبه انجمن این حزب آمده است: "بنائا حزب سوسیال دموکرات از کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی طلب می‌نماید که یک کمیسیون اجتماعی باصلاحیت به تقلب متشکل در جمع‌آوری امضاها برای حمایت از نامزدها به مقام پرزیدنتی بهای واقعی داده (ارزیابی درست کرده)، نامزد یگانه را که حزب نهضت اسلامی پیشنهاد و حزب سوسیال دموکرات و دیگر اعضای اتحادیه نیروهای اصلاح طلب از او حمایت کرده‌اند، به ثبت رساند."

این حزب در نهایت هشدار داده که اگر کمیسیون مرکزی انتخابات نامزدی خانم بابانظروا را به ثبت نرساند و "نامزدی امامعلی رحمان به این مقام به سبب مغایر با قانون اساسی بودنش بیکار (باطل) کرده نشود" یا دادگاه قانون اساسی و پارلمان در باره بند چهار ماده 65 قانون اساسی تا اول ماه نوامبر تفسیر موجهی ارائه ندهند، این حزب انتخابات را تحریم خواهد کرد.

کمیسیون: کور خواندید

هم اکنون این سؤال مطرح است که آیا کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان تقاضاهای انجمن حزب سوسیال دموکرات را اجرا خواهد کرد یا خیر؟ عبدالمنان دادایف، رهبر دستگاه کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی تاجیکستان، در صحبت با بی بی سی گفت این تقاضاها "مطلقا غلط، مطلقا بی اساس و عیرقانونی" است.

Image caption آقای شاهیان گفت اگر تیم آینهال بابانظراوا امضاها را به کمیسییون تحویل می‌داد، موضوع ثبت نامزدیش بررسی می‌شد، هرچند نگفت که این مسئله می‌توانست به طور مثبت یا منفی حل شود

آقای دادایف افزود: "امضاهای جمع‌آورده نامزدها را ما سنجیدیم، همه‌اش درست است، امضاهای مشکوک، از جمله بیش از هزار امضای حزب سوسیالیست را، باطل کردیم. ثبت نامزدها قانونیست، ثبت نام امامعلی رحمان هم قانونیست. ستاد بابانظروا امضاها را در زمان تعیین شده به کمیسییون تحویل نداد، تقصیر خودشان است. هیچ گونه بازنگری نمی‌شود."

ضمناً، انجمن حزب سوسیال دموکرات یک روز پس از آخرین مهلت ثبت نامزدها برای انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات برگزار می‌شود. آینهال بابانظروا روز جمعه اعلام کرد که تیم او در این مدت موفق به جمع‌آوری شمار کافی امضاها برای ثبت نامزدی او نشده است.

صبح روز شنبه شیر‌محمد شاهیان، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات، نیز در یک نشست مطبوعاتی از پایان مرحله ثبت نامزدها خبر داد. وی در این نشست برگزاری انجمن حزب سوسیال دموکرات را پس از مرحله ثبت نامزدها غیرقانونی خواند.

این در حالی است که به گفته فعالان حزب سوسیال دموکرات، آقای شاهیان حق غیرقانونی اعلام کردن برگزاری انجمن حزب را ندارد. به گفته شاکرجان حکیم اف، معاوین رهبر حزب سوسیال دموکرات، این حزب هیچ نامزدی پیشنهاد نکرده و به این دلیل هیچ نیازی به برگزاری انجمن آن قبل از مرحله ثبت نامزدها وجود نداشته است.

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان شش نامزد: امامعلی رحمان، رئیس جمهور فعلی از حزب خلق دموکرات، سعیدجعفر عثمان اف از حزب دموکرات، عبدالحلیم غفاراف از حزب سوسیالیست، اسماعیل طلبک اف از حزب کمونیست، طالب بخاری یف از حزب کشاورزی و عالم بابایف از حزب اصلاحات اقتصادی را به ثبت رسانده است.

به گفته شیر‌محمد شاهیان، برای حمایت از نامزدهای خود حزب حاکم خلق دموکرات بیش از 222 هزار، حزب سوسیالیست نزدیک به 215 هزار، حزب دموکرات بیش از 217 هزار، حزب کمونیست بیش از 218 هزار، حزب کشاورزی بیش از 223 هزار و حزب اصلاحات اقتصادی حدود 212 هزار امضای انتخاب کنندگان را جمع‌آوری کرده‌اند.

در حالی که کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان برای هر نامزدی جمع‌آوری 210 هزار امضا را تعیین کرده بود، تیم خانم بابانظروا با وجود تمدید زمان جمع‌آوری امضاها توانسته است اندکی بیشتر از 201 هزار امضا جمع آورد.

تحلیلگران می‌گویند در صورت ثبت نام آینهال بابانظروا، نامزد حزب نهضت اسلامی که از حمایت ائتلافی از احزاب و گروههای مخالف برخوردار است، او می‌توانست رقیب اصلی امامعلی رحمان، رئیس جمهور فعلی، باشد که 21 سال باز زمام قدرت را در دست دارد.

رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات در نشست خبری روز شنبه گفت که اگر تیم خانم بابانظروا امضاهای جمع‌آوری شده را به کمیسیون پیشنهاد می‌کرد، اعضای کمیسیون موضوع ثبت نامزدی او را بررسی می‌کردند، هرچند نگفت که نتیجه این بررسی می‌توانست مثبت باشد یا منفی.

مطالب مرتبط