منع استفاده از کلمه 'الله' برای غیر مسلمانان در مالزی

Image caption مسلمانان در بیرون دادگاه از حکم قاضی ابراز رضایت کردند

دادگاهی در مالزی حکم کرده که فقط مسلمانان حق استفاده از کلمه الله را دارند. مسلمانان محافظه‌کار از این حکم استقبال کرده‌اند اما مسیحیان به آن معترضند و می‌گویند آنها چندین دهه است از این کلمه عربی برای اشاره به خدا استفاده می‌کنند و حکم دادگاه حق آنها را پایمال کرده است.

جنیفر پک خبرنگار بی‌بی‌سی در کوالالامپور می‌گوید حدود صد نفر از مسلمانان در مقابل دادگاه با ابراز خوشحالی از این حکم، شعار می‌دادند الله مختص مسلمانان است.

قاضی ارشد محمد اپندی علی درباره حکم گفت :"استفاده از کلمه الله جز جدایی ناپذیر آیین مسیحیت نیست."

"استفاده از این کلمه ممکن است در جامعه سردرگمی ایجاد کند" و به این ترتیب حکم دادگاه قبلی که در سال ۲۰۰۹ صادر شده بود نقض شد.

صدور این حکم در آن زمان باعث تنش‌های مذهبی شد و چندین کلیسا و یکی دو مسجد مورد حمله قرار گرفتند و سوزانده شدند.

در آن زمان دولت به روزنامه کاتولیک "هرالد" دستور داده بود در نسخه زبان مالایی خود از کلمه الله برای اشاره به خدای مسیحیان استفاده نکند.

روزنامه هرالد به دادگاه شکایت کرد و دادگاه به نفع روزنامه رای داد.

پدر روحانی لارنس اندرو، سردبیر هرالد گفت حکم تازه دادگاه او را "متاسف و مایوس" کرده و او حتما درخواست تجدیدنظر خواهد کرد: "این گامی به عقب در مسیر بهبود قوانین برای آزادی‌های اساسی اقلیت‌های مذهبی است."

حامیان این روزنامه استدلال می‌کنند حتی پیش از تشکیل کشور مالزی در سال ۱۹۶۳، در انجیل به زبان مالایی (زبان رسمی مالزی) از کلمه الله در اشاره به خدا استفاده شده است.

اما برخی گروههای اسلامی معتقدند استفاده مسیحیان از کلمه الله باعث تشویق مسلمانان به گرویدن به مسیحیت می شود.

مطالب مرتبط