سازمان منع تسلیحات شیمیایی خواستار همکاری تمام گروه‌های درگیر در سوریه شد

Image caption اقای اوزوم‌جو جایزه صلح نوبل را تقویت روحی بزرگی برای سازمان منع سلاح‌های هسته‌ای دانست

احمد اوزوم‌جو رییس سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد دسترسی به سایت‌هایی که در مناطقی تحت کنترل شورشیان قرار دارد اظهار نگرانی کرد و از تمام گروههای درگیر در سوریه خواست تا برای نابودی سلاح های شیمیایی همکاری کنند.

آقای اوزوم‌جو که در اولین مصاحبه پس از اعطای جایزه صلح نوبل به این سازمان شرکت کرده بود به بی‌بی‌سی گفت امیدوار است جایزه هفته پیش به پیشبرد ماموریت سازمان کمک کند: "این تقویت روحی بسیار بزرگی بود."

"آنها در شرایط بسیار دشواری کار می‌کنند. دادن این جایزه نشان می دهد نه فقط کاری که این سازمان در ۱۶ سال گذشته انجام داده بلکه کاری هم که در سوریه در پیش دارد به رسمیت شناخته شده است."

"و البته انتظارها هم زیاد است."

اما رییس این سازمان درباره دسترسی به بعضی سایتهای شیمیایی که در مناطق تحت کنترل شورشیان قرار دارند اظهار نگرانی کرد و گفت کارشناسان این سازمان در شرایط "بسیار دشواری" کار می کنند.

۶۰ کارشناس سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی از دو هفته پیش در دمشق پایتخت سوریه مستقر شده‌اند و به طور مرتب از سایت‌های شیمیایی سوریه بازدید می‌کنند، اما جزئیات این بازدیدها محرمانه است.

به گفته آقای اوزوم‌جو مقامات سوری با این سازمان همکاری و امکان دسترسی به سایتهای شیمیایی را فراهم کرده اند.

آقای اوزوم جو گفت کارشناسان این سازمان خود تصمیم می گیرند به چه سایتی بروند و تا به حال به پنج سایت از بیست سایت شیمیایی دسترسی داشته‌اند؛ اما او نگران سایتهایی است که در منطقه تحت کنترل شورشیان قرار دارند.

"گاهی این سایتها هر روز دست به دست می‌شوند به همین دلیل هم ما از تمام گروه‌های درگیر خواسته‌ایم کمک و همکاری کنند و ماموریت ما را از این که هست سخت‌تر نکنند. این کار به اندازه کافی دشوار هست."

آقای اوزوم‌جو گفت گلوله‌های خمپاره به نزدیکی هتل محل اقامت کارشناسان این سازمان اصابت کرده و تبادل آتش در فاصله ای نه چندان دور از آنها ادامه دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی که مقر آن در لاهه هلند است در ۱۹۹۷ برای پیشبرد معاهده منع سلاح‌های شیمیایی تاسیس شده و این نخستین باری است که در منطقه جنگی فعالیت می‌کند.

۱۸۹ کشور دنیا عضو این سازمان هستند و وظیفه پانصد نفر کارمند آن شناسایی و نابودی تمام سلاح‌های شیمیایی موجود در دنیا است.

بر اساس قطعنامه سازمان ملل تجهیزات تولید سلاح شیمایی در سوریه باید تا پانزده روز دیگر و ذخیره گازهای شیمیایی تا نیمه سال ۲۰۱۴ کاملا منهدم شوند.

این قطعنامه پس از آن صادر شد که در درگیری‌های دولت سوریه با مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده شد و این اعتراض شدید جامعه بین‌المللی را برانگیخت.

بر اساس گزارش بازرسان سازمان ملل روز سی‌ام مرداد در غوطه در نزدیکی دمشق از گاز سارین استفاده شد که صدها نفر را کشت.

پس از آن، بر اساس توافقی که بین آمریکا و روسیه صورت گرفت حکومت سوریه اطلاعات مربوط به سلاح‌های شیمیایی خود را در اختیار این سازمان قرار داده و از دولت سوریه خواسته شد تا عهدنامه ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی بپیوندد.

سوریه امروز رسما به عهدنامه منع سلاح‌های شیمیایی ملحق می‌شود.

تخمین‌ زده می‌شود سوریه حدود هزار تن سلاح شیمیایی از جمله گاز اعصاب سارین و VX و مواد تاول زا مثل گاز خردل ذخیره کرده که آنها را می توان با هواپیما، موشک بالیستیک و توپخانه راکتی شلیک کرد.

هم دولت سوریه هم شورشیان استفاده از سلاح شیمیایی را انکار می‌کنند در صورتی که هر دو طرف به استفاده از آن متهم شده‌اند.

مطالب مرتبط