عفو بین الملل: صدها نفر در بازداشتگاه های نیجریه جان داده اند

Image caption بوکوحرام برای سرنگون کردن حکومت نیجریه می جنگد و می خواهد حکومتی اسلامی برقرار کند.

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل گزارش داده است در پی برنامه ارتش نیجریه برای سرکوب شورشیان مسلح اسلام گرا صدها نفر در بازداشتگاه های شمال شرق این کشور جان داده اند.

عفو بین الملل می گوید برخی از بازداشت شدگان بر اثر ازدحام جمعیت در سلول ها دچار خفگی شده اند، عده ای دیگر از گرسنگی مرده اند و برخی به دست عوامل خودسر کشته شده اند.

این سازمان خواستار تحقیق فوری درباره این مرگ و میرها شده است.

هنوز دولت هیچ واکنش رسمی به این گزارش نشان نداده است با این همه ارتش نیجریه تمام اتهام های گذشته مبنی بر نقض حقوق بشر را رد کرده است.

یک افسر ارشد ارتش نیجریه به عفو بین الملل گفته است در نیمه اول سال جاری دست کم ۹۵۰ نفر در بازداشت ارتش این کشور کشته شده اند.

به گزارش عفو بین الملل اکثر بازداشت شدگان متهم به ارتباط با گروه اسلام گرای مسلح بوکوحرام هستند.

بوکوحرام برای سرنگون کردن حکومت نیجریه می جنگد و می خواهد حکومتی اسلامی برقرار کند.

این گروه به چندین مدرسه حمله کرده است. اوایل ماه جاری ۵۰ دانش آموز در خوابگاه هایشان به ضرب گلوله کشته شدند و بوکوحرام به عنوان عامل حمله معرفی شد.

اوایل سال جاری در سه استان شمالی نیجریه به دلیل کشته شدن هزاران نفر در حمله شبه نظامیان بوکوحرام و آداماوا، وضعیت اضطراری اعلام شد.

با وجودی که اغلب اخبار ماه های اخیر درباره کشته شدن شهروندان و غیرنظامیان بوده، ویل راس خبرنگار بی بی سی در نیجریه می گوید گزارش تازه عفو بین الملل بعد دیگری از زندگی در شمال نیجریه را روشن می کند.

عفو بین الملل می گوید گاهی تعداد کشته شدگان در بازداشتگاه ها آنقدر زیاد بوده که دفن دسته جمعی اتفاقی معمول بوده است.

بی بی سی تصاویر اجساد تلنبار شده روی هم بیرون از سردحانه در شهر مادیگوری را دیده است.

این اجساد هیچ نشانه ای از درگیری در عملیات جنگی را با خود نداشتند.

خبرنگاران می گویند با وجود تقاضای عفو بین الملل برای تحقیق فوری، آنها که مسائل نیجریه را دنبال می کنند می دانند که عملی شدن این تحقیق بسیار بعید است.

مطالب مرتبط