دادگاه عالی بریتانیا: زندانیان حق رای ندارند

زندان
Image caption در بریتانیا، محکومان به حبس با این استدلال از حق رای محروم می‌شوند که به علت شکستن قانون به زندان افتاده‌اند

دادگاه عالی بریتانیا درخواست تجدید نظر دو زندانی در خصوص "داشتن حق رای" در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا را رد کرده است.

پیتر چستر و جورج مک‌گوش، دو زندانی که به جرم ارتکاب قتل، به حبس محکوم شده و دوره محکومیت خود را می‌گذرانند، در دادخواست استیناف خود استدلال کرده بودند که اگرچه قوانین بریتانیا، زندانیان را حق محروم کرده، اما براساس قوانین اتحادیه اروپا، آنها باید از چنین حقی برخوردار باشند.

دادگاه اروپایی حقوق بشر، پیشتر از بریتانیا خواسته بود تا به محرومیت کامل محکومان به زندان از حق رای پایان دهد.

پارلمان بریتانیا در حال بررسی قانونی در این‌باره است، اما هنوز در این مورد تصمیمی نگرفته است.

در واکنش به رای دادگاه عالی بریتانیا، کلایو کولکمان، خبرنگار امور حقوقی بی‌بی‌سی، می‌گوید: "دادگاه عالی با صدور رایی تعیین کننده اعلام کرده که قوانین اتحادیه اروپا شامل تضمین حق رای برای افراد نمی شود و رای خود را با نظر دادگاه اروپایی حقوق بشر منطبق دانسته است. طبق قوانین اتحادیه اروپا، برخورداری افراد از حق رای در حوزه اختیارات نهادهای قانونگذاری کشورهای عضو دانسته شده است."

در بریتانیا، محکومان به حبس با این استدلال از حق رای محروم می‌شوند که به علت شکستن قانون به زندان افتاده‌اند.

دولتهای مختلف در بریتانیا تلاش کرده‌اند تا همین رویه ادامه داشته باشد اما دادگاه اروپایی حقوق بشر گفته است محرومیت بلااستثنای تمامی محکومان به زندان از حق رای دادن، با میزان جرایم آنان تناسب ندارد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پیامی در توئیتر خود نوشته است که رای دادگاه عالی بریتانیا "نشانگر پیروزی عقل سلیم" است.

اگرچه دادگاه اروپایی حقوق بشر از بریتانیا خواسته است تا قوانین خود را در این خصوص تغییر دهد، اما قضیه اخیر بر این نکته متمرکز شده است که حتی اگر پارلمان بریتانیا مخالف حق رای شهروندان زندانیش باشد، آیا این زندانیان به عنوان شهروند اتحادیه اروپا حق رای دارند یا نه؟

بریتانیا از اعضای اتحادیه اروپاست.

سال گذشته دولت بریتانیا در نهایت اعلام کرد که باید در برخی از قوانین خود تغییر دهد تا تعدادی از زندانیان از حق رای برخوردار شوند.