به روایت آمار: متقاضیان پناهندگی به اروپا از کجا می‌آیند؟

ورود شمار زیاد پناهجو به اروپا به ویژه با قایق، فشار زیادی بر مقامات اتحادیه اروپا وارد کرده و آنها را به یافتن راه حلی برای مشکل مهاجرت غیرقانونی واداشته است.

چند هفته پیش بود که صدها نفر از مهاجرینی که در نزدیکی جزیره کوچک لمپدوسا در ایتالیا سوار بر قایق بودند، غرق شدند. آنها تلاش می کردند از جنگ و فقر در آفریقا و خاورمیانه به اروپا پناه ببرند.

جنگ داخلی سوریه نیز این وضع را وخیم تر کرده و موج جدیدی از پناهجویان را به اروپا به وجود آورده است. متقاضیان پناهندگی در اروپا از کشورها و مناطق دیگری مانند افغانستان، عراق، ایران و شاخ آفریقا نیز به این قاره می آیند.

حرکت شمار زیادی از مهاجران از یک کشور اروپایی به کشور دیگر این شبهه را در میان مقامات این اتحادیه به وجود آورده که بعضی از کشورهای اروپایی تلاش می کنند مهاجران را به کشورهای دیگر بفرستند و از فشار بر خود بکاهند.

ایتالیا و یونان دو کشوری هستند که عمده پناهجویان از طریق آنها وارد اروپا می شوند. این کشورها می گویند که سایر اعضای اتحادیه اروپا باید در مشکلات ناشی میزبانی از این تعداد پناهنده سهیم شوند.

اجازه پناهندگی به آنهایی اعطا می شود که در کشورهای خود تحت پیگرد بوده اند؛ آنها باید به دست اندرکاران امور مهاجرت ثابت کنند که اگر به کشورشان بازگردانده شوند، ممکن است به آنها آسیب برسد یا حتی کشته شوند.

تقریبا یک چهارم از درخواست های پناهندگی به اتحادیه اروپا در آلمان بررسی می شود. فرانسه دومین مقصد عمده پناهجویان است. اغلب پناهجویانی که به زبان انگلیسی سخن می گویند، بریتانیا را انتخاب می کنند. این کشور میزبان گروه های بزرگی از مهاجران پاکستانی، سومالیایی و خاورمیانه ای است.

بسیاری از پناهجویان اهل روسیه، از چچن می آیند. پناهجویان اهل صربستان شامل آلبانیایی تبارها و کولی ها هستند.

آمارهای مربوط به پناهجویان در سطح جهان نشان می دهد که آمریکا اولین مقصد آنان است و آلمان و فرانسه در جایگاه های دوم و سوم قرار می گیرند. سوئد با جمعیت بسیار کمتر در مقام چهارم است و بعد از آن، بریتانیا قرار دارد.

اروپا مقصد بیشتر پناهجویان در جهان است. برای بسیاری از آنان راحت تر است که با قایق خود را به این قاره برسانند، به ویژه آنهایی که از نزاع و درگیری در خاورمیانه یا آفریقا فرار می کنند. قاچاقچیان هم مسیرهای خاص خود را برای آوردن پناهجویان به اروپا دارند. نگاهی گذرا به این آمار نشان می دهد که چرا مهاجرت موضوع داغ بحث در اروپاست.

از نظر مبداء پناهجویان، افغانستان بیشترین متقاضی را به کشورهای دیگر می فرستد. هر چند بروز جنگ در سوریه سبب شده که این کشور از این نظر تا جایگاه دوم بالا برود. چین و پاکستان نیز از مبداء های عمده متقاضیان پناهندگی هستند.

در سال ۲۰۱۲ بیشترین میزان عبور غیرقانونی از مرزها در مسیر شرق منطقه مدیترانه - از طریق یونان - مشاهده شد. این تعداد معادل ۳۷,۲۱۴ نفر بود که ۵۱ درصد کل گذرهای غیرقانونی از مرز اتحادیه اروپا را تشکیل می داد. ولی در اوت ۲۰۱۲، پس از آن که یونان با کمک نیروی پلیس اتحادیه اروپا (فرانتکس) سخت گیری بر مرز خود با ترکیه را بیشتر کرد، آمار شمار ورودهای غیرقانونی کاهش یافت.

از این پس بود که میزان ورود مهاجران از طریق منطقه مرکزی مدیترانه - یعنی از طریق ایتالیا - افزایش یافت و به ۱۰,۳۹۷ مورد رسید.

قبل از قیام های جهان عرب موسوم به بهار عربی، کنترل مسیر غرب مدیترانه برای اسپانیا مشکل بود، زیرا تعداد زیادی قایق حامل مهاجران وارد آب های جزایر قناری می شد؛ قایق هایی که عمدتا حامل پناهجویان فقیر کشورهای منطقه جنوب صحرا در آفریقا بودند.

از آن زمان، اسپانیا با همکاری مغرب کنترل مرزهایش را تشدید کرده است. در سال ۲۰۱۲، شمار عبورهای غیرقانونی از مرز اسپانیا به ۶ هزار و ۳۹۷ مورد رسید.

قاچاقچیان، پناهجویان را از طریق شرق اروپا و با پنهان کردن آنها در کامیون، وارد این اتحادیه می کنند. شمار این پناهجویان کمتر است. بعضی از آنان که برای سوء استفاده جنسی قاچاق می شوند از کشورهای عضو اتحاد شوروی سابق آورده می شوند.