پارلمان به خروج نیروهای بریتانیا از طریق تاجیکستان رضایت داد

پارلمان
Image caption پارلمان تاجیکستان موافقتنامه ترانزیت نیرو و مهمات جنگی بریتانیا از قلمرو تاجیکستان را تصویب کرد

مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان موافقتنامه این کشور با بریتانیا در مورد ترانزیت نیرو و مهمات جنگی بریتانیا از قلمرو تاجیکستان را تصویب کرد.

این سند حقوقی در ماه سپتامبر سال جاری از جانب امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، برای بررسی به مجلس نمایندگان پارلمان این کشور ارسال شده بود.

سیف‌الله گیایف، عضو کمیته ترتیبات حقوقی، دفاع و امنیت مجلس نمایندگان که روز پنج‌شنبه‌ 17 اکتبر این سند حقوقی را در اجلاس پارلمان معرفی می‌کرد، گفت که طبق این موافقتنامه عمدتا نیرو و مهمات جنگی این کشور از افغانستان از طریق هواپیما خارج شده و در این راستا از حریم هوایی تاجیکستان استفاده خواهد شد.

آقای گیایف گفت که در صورت وضعیت اضطراری و مشکلات فنی هواپیماهای نظامی بریتانیا به فرودگاههای تاجیکستان خواهند نشست.

او گفت که بر اساس این موافقتنامه جانب بریتانیا به قوانین و مقررات گمرکی و مرزی تاجیکستان احترام گذاشته و در امور داخلی این کشور مداخله نخواهد کرد.

ضمناً، موافقتنامه میان تاجیکستان و بریتانیا در باره انتقال مهمات جنگی و افسران بریتانیایی از افغانستان توسط قلمرو تاجیکستان 18 آوریل سال جاری در شهر دوشنبه از جانب همراه خان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان و رابین اورد سمیت، سفیر بریتانیا در این کشور، امضا شده بود.

در نظر است که تا اواخر سال 2014 یازده هزار محموله مهمات جنگی و حدود 3 هزار ماشین زرهپوش بریتانیا از حدود افغانستان خارج شوند.

تعداد نیروهای بریتانیا در افغانستان 9500 نفر بوده و پس از آمریکا بزرگترین نیروی خارجی در این کشور محسوب می‌شود.

در جریان بررسی این سند در اجلاس پارلمان گفته نشد که تاجیکستان از عملیات خروج نیروهای بریتانیا از طریق قلمروش چه سودی خواهد برد و نمایندگان پارلمان نیز این موضوع را مطرح نکردند.

رابین اورد سمیت، سفیر بریتانیا در تاجیکستان، پس از امضای این موافقتنامه در ماه آوریل سال جاری به خبرنگاران گفته بود، که بریتانیا در عوض فراهم کردن راههای خروج مهمات جنگی به تاجیکستان تجهیزات مدرن فنی کمک خواهد کرد.

آقای اورد سمیت تأکید کرد که بریتانیا در صدد است به تاجیکستان تجهیزاتی که در تیراندازی از آن استفاده نمی‌شود، ارائه داده و به آموزش افسران تاجیک در ساختارهای نظامی این کشور مساعدت خواهد کرد.

در نظر است، در کنار تاجیکستان بریتانیا برای خروج نیروهایش از افغانستان از راه آهن ازبکستان نیز استفاده کند.

بریتانیا تنها کشور عضو ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم در افغانستان است که در مورد ترانزیت مهمات جنگی و افسرانش از افغانستان از طریق حدود تاجیکستان با مقامات این کشور توافق کرده است.

نیروهای آمریکا که بخش اعظمی از نیروهای این ائتلاف را تشکیل می‌دهند، برای خروج از افغانستان از قلمرو کشورهای دیگر آسیای مرکزی استفاده خواهند کرد.

فعلاً، از جمله کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم در افغانستان شماری از نیروهای فرانسه در فرودگاه شهر دوشنبه مستقر هستند.

طبق اطلاع وزارت دفاع تاجیکستان، تعداد عمومی سربازان فرانسوی 200 نفر بوده، 6 هواپیمای جنگی "میراژ" و 4 هواپیمای باربر فرانسه در فرودگاه دوشنبه موجود است.

این نیروها به واحدهای ناتو در افغانستان کمک فنی ارائه می‌کنند.

مطالب مرتبط