عربستان به عضویت غیر دائم شورای امنیت درآمد

Image caption اعضای غیردائم شورای امنیت برای دو سال انتخاب می‌شوند

عربستان سعودی، چاد، لیتوانی، شیلی و نیجریه به عضویت غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در آمدند.

گروه های حقوق بشری مخالف حضور عربستان سعودی و چاد در ترکیب سازمان ملل بودند. با این حال این دو کشور به راحتی توانستند رای لازم برای عضویت را به دست بیاورند.

برای اولین بار در چند سال گذشته بدون هیچ مخالفتی و با حمایت کشورهای منطقه هر کدام از این کشورها، توانستند در رای گیری پیروز شوند.

عربستان کمترین میزان رای را به دست آورد. از مجموع ۱۹۳ کشوری که در رای گیری شرکت کرده بودند، ۱۷۶ کشور به عضویت عربستان در شورای امنیت رای مثبت دادند.

رای دو سوم از مجموع ۱۹۳ کشور هم کافی بود که عربستان انتخاب شود.

چاد ۱۸۴ رای به دست آورد و دو کشور شیلی و نیجریه هر کدام ۱۸۶ رای گرفتند و رتبه نخست هم به لیتوانی رسید که ۱۸۷ رای به دست آورد.

مدیر دیدبان حقوق بشر سازمان ملل گفت که کشورهای چاد، عربستان سعودی و نیجریه باید به خاطر نشستن بر این "کرسی" اوضاع را در کشورهایشان بهبود بخشند.

فیلیپه بولوپیون به اسوشیتد پرس گفت که عربستان سعودی باید به "سرکوب فعالان حقوق بشر" پایان دهد و "حقوق زنان را به رسمیت بشناسد."

اعطای حق رانندگی، رای دادن و سفر بدون اجازه مردان برای زنان، از جمله مواردی است که سازمان های حقوق بشری از عربستان سعودی می خواهند. آنها همچنین عربستان را متهم می کنند که از عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان دفاع می کند.

رئیس جمهوری سودان از سوی دادگاه بین المللی جنایی به خاطر "جنایات جنگی در دارفور" تحت تعقیب است.

آقای بولوپیون همچنین چاد را به خاطر "به استخدام در آوردن کودکان در ارتش" مورد انتقاد قرار داد و از نیجریه خواست تا امنیت را در شمال این کشور بیشتر کند.

فرستاده دائم عربستان در سازمان ملل متحد انتخاب کشورش برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل را به خاطر مواضع میانه روی این کشور و تلاش برای حل صلح آمیز مناقشات جهانی عنوان کرد.

او همچنین گفت که به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین از اهداف اولیه عربستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود.

کرسی های شورای امنیت سازمان ملل متحد از این جهت مهم هستند که این کشورها در تصمیم گیری های مربوط به مسائل امنیتی و صلح در جهان قدرت تصمیم گیری خواهند داشت.

از جمله درباره کشورهایی که هم اکنون مسائلشان در صدر اخبار جهانی است. مانند ایران، کره شمالی و از همه مهمتر سوریه.

شورای امنیت سازمان ملل شامل ۱۰ عضو غیردائم است که هر دو سال یک بار انتخاب می شوند و پنج عضو دائم که حق وتو دارند.

اعضای دائم عبارتند از چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا.

پنج کشوری که در انتخابات روز پنجشنبه برگزیده شدند، از اول ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی به جای کشورهای گواتمالا، مراکش، پاکستان، توگو و آذربایجان می نشینند.