'بازداشت غیرقانونی پناهجویان سوری در مصر'

Image caption پناهجویان سوری در بازداشتگاه مصری

عفو بین الملل می گوید که پناهجویان سوری در مصر به صورت غیرقانونی بازداشت می شوند و به کشورشان مسترد می شوند.

این گروه حقوق بشری می گوید که پناهجویان در موقعیت بدی هستند و در میانشان کودکانی پیدا می شوند که تنها یک سال سن دارند.

آن طور که عفو بین الملل می گوید، بعضی از این افراد متهم هستند که از طرفرداران "اخوان المسلمین" هستند.

مناسبات سیاسی کنونی در مصر که به کنار زدن رئیس جمهوری نزدیک به اخوان المسلمین انجامید این شرایط را برای سوری ها بدتر می کند.

هنوز مقام های مصری درباره این گزارش واکنشی نشان نداده است.

سازمان ملل متحد پیش بینی می کند که تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از هشت میلیون نفر از مردم سوریه مجبور به ترک خانه هایشان می شوند.

تعداد پناهجویانی که از سوریه گریختند نیز به پنج میلیون و دویست هزار نفر خواهد رسید.

اعتراض ها به حکومت بشار اسد در سوریه از سال ۲۰۱۱ و در امتداد دیگر قیام های مردم در کشورهای عربی روی داد. از آن جمله می توان به قیام مردم مصر و براندازی حکومت حسنی مبارک اشاره کرد.

بازداشت یک ساله‌ها

شریف السید علی، مسئول بخش حقوق پناهجویان و مهاجران در سازمان عفو بین الملل، در بیانیه ای گفت: "مقام های مصری موظف هستند از هر کسی که از درگیری های سوریه می گریزد و می خواهد در کشورشان پناه بگیرد، محافظت کند."

او نوشته که در حال حاضر مصری ها به این وظیفه خود عمل نمی کنند، "حتی در مورد پناهجویانی که آسیب پذیرند."

این مقام عفو بین الملل همچنین مصر را متهم کرده که به جای کمک به پناهجویان، آنها را بازداشت می کنند و به کشورشان مسترد می کنند."

پیش از آنکه محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر را ارتش این کشور برکنار کند، پناهجویان سوری می گفتند که در خاک مصر احساس امنیت می کنند.

این طور که عفو بین الملل گزارش کرده در ماه های ژوئیه و اوت که آقای مرسی از مقام خود برکنار شد، بعضی از افراد شناخته شده در مصر و رسانه های این کشور، مهاجران سوری را به شرکت در تجمعاتی متهم کردند که با هدف بازگرداندن محمد مرسی انجام می شد.

این گزارش می گوید که نیروی دریایی مصر تا به حال سیزده قایق پناهجویان در دریای مدیترانه را گرفته اند و از مجموع ۹۴۶ نفری را که آنها بازداشت کردند هنوز ۷۲۴ نفر در بازداشت هستند.

همچنین گزارش می افزاید که تعدادی وکیل از پذیرفتن وکالت کسانی که در سواحل مدیترانه بازداشت شدند بر حذر شده اند.

در بازدید هفته گذشته اعضای عفو بین الملل از یک پاسگاه پلیس در شهر ساحلی اسکندریه در مصر، آنها با ۴۰ بازداشتی مصری روبه رو شدند که "بدون دلیل قانونی" در بازداشت بودند. ده نفر از آنها کودک بودند که در میانشان دوقلوهای یک ساله هم بودند که از هفدهم سپتامبر (یک ماه پیش) در بازداشتند.

بعضی از بازداشت شده ها گفته اند که پلیس آنها را تهدید کرده که به زندان الخلیفه در مصر می فرستد، مگر اینکه برگه هایی را امضا کنند که بنا به آن به کشورهای منطقه یا سوریه بازگردانده شوند.

وکلا به محققان عفو بین الملل گفته اند که در دو مورد پناهجویان به دمشق مسترد شده اند.

در همین ماهی که گذشت ۳۶ پناهجویی که عمدتا فلسطینیان ساکن سوریه بودند به دمشق باز پس فرستاده شدند.

عفو بین الملل می گوید که بسیاری از این افراد گفته شده که در دست بخش فلسطینی اطلاعات ارتش سوریه هستند که یکی از مخوف ترین بخش های سرویس امنیتی سوریه است.

آقای علی در بیانیه خود نوشته است: "باز پس فرستادن پناهجویان به منطقه درگیری، نقض شدید قوانین بین المللی است."

همچنین در این گزارش از قوانین جدید دولت مصر برای سوری هایی که قصد ورود به این کشور را دارند انتقاد شده. بنا به قوانین جدید پیش از ورود به سوریه آنها باید ویزا و عدم سو پیشینه بگیرند.

مطالب مرتبط