نشر مجله‌ای اینترنتی برای کودکان پارسی‌زبان

"هزار و یک دنیا"
Image caption فعالیت مجله اینترنتی "هزار و یک دنیا" بر اساس مفاد اعلامیه حقوق بشر در باره حفظ حقوق کودکان صورت می‌گیرد

روز، ۱۵ اکتبر، در دنیای مجازی مجله اینترنتی برای کودکان پارسی‌زبان به دو خط سیریلیک و فارسی راه‌اندازی شد.

این مجله به نام "هزار و یک دنیا" به دو خط سیریلیک و فارسی برای کودکان پارسی‌زبان در آسیای میانه‌، افغانستان، ایران و کشورهای دیگر جهان به نشر می‌رسد.

کیارش پارسا عالیپور و مارال کارایی، یک زوج ایرانی‌تبار از هلند، مبتکران اصلی این طرح آنلاینی هستند. به گفته مسئولان مجله، آن برای کودکان از ۷ تا ۱۲ ساله تهیه و نشر می‌شود.

در بخش مرامنامه این مجله در باره هدف دست‌اندرکاران آن می‌خوانیم: "می خواهیم در فضای اینترنتی مطالب مناسب کودکان فارسی‌زبان را تولید و منتشر کنیم. می‌خواهیم پلی فرهنگی باشیم میان کودکان فارسی‌زبان در سراسر جهان."

به گفته مهین دوران، مسئول برگردان متن های مجله از خط فارسی به سیریلیک در دوشنبه، فعالیت این مجله بر اساس مفاد اعلامیه حقوق بشر در باره حفظ حقوق کودکان صورت می‌گیرد و مجله بیانگر عقاید هیچ مذهب یا گروه سیاسی نبوده است.

خانم دوران می‌گوید: "مجله کاملا آموزشی است. بخشهای مختلف 'سلامتی'، 'شهرتمندان جهان'، 'در آسمان ما'، 'یک هنرمند'، 'سرزمین حیوانات'، 'جمله‌های زیبا'، 'افسانه' و غیره‌ها پُر از اطلاعات جالب و مفید برای کودکان است."

هرچند تعداد کاربران اینترنت در تاجیکستان سریعا افزایش می‌یابد، دنیای مجازی برای کودکان فارسی‌زبان سیریلیکخوان پیشکش اندکی داشته است.

به این خاطر، کارشناسان از راه‌اندازی مجله اینترنتی "هزار و یک دنیا" استقبال کرده و بویژه بخش سیریلیک آن را برای کودکان فارسی‌زبان سیریلیکخوان مفید می‌دانند.