گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار انتشار جزئیات عملیات پهپادها شد

Image caption عملیات هواپیماهایی که از دور هدایت می‌شوند، انتقادبرانگیز شده

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد از آمریکا خواسته است اطلاعات بیشتری درباره عملیات هواپیماهای بی‌سرنشین و تلفات غیرنظامی آن منتشر کند.

بن امرسون، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر و مبارزه با تروریسم، در یک سال گذشته به کشورهای محل عملیات پهپادها سفر کرده و با مقامات آمریکایی نیز در این باره گفت‌وگو کرده است.

پهپادها، اشیای پرنده‌ای هستند که از راه دور هدایت می‌شوند.

این حقوقدان بریتانیایی گفته است دخالت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در عملیات پهپادها "مانع تقریبا غیرقابل‌عبوری در شفاف‌کردن جزئیات این عملیات است".

این گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد می‌گوید در پاکستان به او گفته شده است که از سال ۲۰۰۴ تاکنون، دست‌کم ۴۰۰ شهروند غیرنظامی در عملیات پهپادها کشته شده‌اند.

به طور کلی برآورد می‌شود که در جریان عملیات این اشیای پرنده، تاکنون ۳۰۰۰ نفر کشته شده‌اند.

سیاست دولت باراک اوباما برای استفاده از پهپادها در کشورهایی از جمله پاکستان، افغانستان و یمن، انتقادهای رو به افزایشی در پی داشته است.

Image caption ملاله می‌گوید به اوباما گفته عملیات پهپادها، تروریسم را تقویت می‌کند

از جمله در روزهای گذشته، ملاله یوسف‌زی، گفته در دیدار با باراک اوباما و خانواده او در کاخ سفید، به رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که عملیات پهپادها، "تروریسم را در منطقه تقویت می‌کند."

این دختر نوجوان پاکستانی که سال گذشته هدف گلوله طالبان قرار گرفت و تا پای مرگ رفت، برای حمایت از حق آموزش دختران فعالیت می‌کند.

عملیات پهپادها اغلب برای حملات موشکی مرگ‌بار علیه کسانی است که ایالات متحده آنها را به عنوان شبه‌نظامیان شناسایی می‌کند.

'سوالات حقوقی'

بن امرسون در گزارش اولیه خود برای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نوشته است که نمی‌تواند بپذیرد ایالات متحده به خاطر ملاحظات امنیت ملی، اطلاعاتش درباره تلفات غیرنظامی در عملیات پهپادها را منتشر نکند.

این گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد همچنین می‌گوید سوالات حقوقی در ارتباط با استفاده از پهپادها در میان است که باید هرچه‌زودتر در صحنه بین‌المللی به آنها پرداخته شود و جوابی برایشان پیدا شود.

با این حال او در گزارش خود نتیجه گرفته است که اگر پهپادها مطابق ملاحظات بشردوستانه استفاده شوند، می‌توانند خطر تلفات غیرنظامی در درگیری‌های مسلحانه را کاهش دهند.

نگرانی اصلی مطرح‌شده در گزارش بن امرسون آن است که بدون وجود یک توافق عمومی درباره نحوه استفاده از پهپادها، استفاده از آنها پرمخاطره می‌شود و به طور فزاینده‌ای گسترش پیدا می‌کند.

مطالب مرتبط