آتش سوزی گسترده در جنگل‌های استرالیا

Image caption گفته می شود که تاکنون بیش از سی هزار هکتار جنگلزار و چندین خانه در اثر این آتش سوزی تخریب شده اند

در پی آتش سوزی‌های مهیب در جنگل‌های نیو ساوت ویلز در استرالیا، ارتش این کشور در باره احتمال شروع این آتش سوزی به دلیل استفاده از مواد منفجره در یک آموزش نظامی، تحقیقاتی را آغاز کرده است.

این آموزش های نظامی روز چهارشنبه ۱۶ اکتبردر پایگاهی در مجاور شهر لیت گو در منطقه بلو مانتینز انجام گرفته بود.

در همان روز این آتش سوزی که هنوز مهار نشده است، آغاز شد.

در این میان دود و خاکستر ناشی از آتش سوزی آسمان سیدنی را پوشانده است.

حدود ۲۰۰ خانه در این آتش سوزی ها که برای چندین روز ادامه داشته است، تخریب شده اند.

جون دانیسون خبرنگاربی بی سی در سیدنی می گوید که آتش سوزی های امسال به دلیل گرمای غیرعادی، زودتر از سال های قبل شروع شده است و مردم از آن بیم دارند که تابستان طولانی وخطرناکی را در پیش داشته باشند.

وزارت دفاع استرالیا در باره آتش سوزی بین شهرهای لیت گو و بیل پین در ۸۰ کیلومتری شمال غرب سیدنی بیانیه ای صادرکرده است.

گفته می شود که تاکنون بیش از سی هزار هکتار جنگلزار و چندین خانه در اثر این آتش سوزی تخریب شده اند.

وزارت دفاع گفته است که سرگرم تحقیق در باره علل شروع این آتش سوزی هاست.

در بیانیه وزارت دفاع آمده است: " آتش سوزی ۱۶ اکتبر، همان روزی که پرسنل وزارت دفاع سرگرم آموزش نظامی با استفاده از مواد منفجره بودند، آغازشد. وزارت دفاع در باره احتمال ارتباط بین این دو واقعه سرگرم تحقیق است. ما با کسانی که اموال و خانه های خود را ازدست داده و یا در معرض خطر از جانب این آتش سوزی قراردارند، ابراز همدردی می کنیم."

ماموران آتش نشان با استفاده از هوای نسبتا خنک تر در تلاش برای مهار آتش سوزی در بیست نقطه هستند اما پیش بینی هوای گرم تر و باد شدید برای چند روز آینده شرایط سختی را به وجود خواهد آورد.

راب راجرز معاون کمیسر خدمات آتش نشانی روستاهای سات ولز گفته است که گرچه هوای مساعد شرایط بهتری برای مهار آتش فراهم آورده است اما این آتش سوزی یک شعاع ۵۰۰ کیلومتری را دربرمی گیرد.

در همین حال به گفته شین فیتزمونز، کمیسر خدمات آتش نشانی نواحی روستایی بعضی از آتش سوزی ها به قدری بزرگ اند که مهار کردن آن زمان زیادی طول خواهد کشید.

او افزود: "ماموران آتش نشانی باید هفته ها برای مهار این آتش سوزی ها تلاش کنند ولی با توجه به روزهای گرم تر و بادهای شدیدی که در پیش است،بیشترین تلاش ماموران آتش نشانی جلوگیری از خطرسرایت آتش سوزی به مناطق دیگر است."

مطالب مرتبط