لبنانی‌های آزاد شده در سوریه به کشورشان بازگشتند

گروگان لبنانی پس از بازگشت به بیروت
Image caption گروگان های شیعه آزاد شده با استقبال گرمی در بیروت مواجه شدند

۹ زائر شیعه لبنانی که در ماه مه سال ۲۰۱۲ توسط مخالفان مسلح سوری به گروگان گرفته شده بودند، یک روز پس از آزادی به بیروت بازگشته‌اند.

دو خلبان اهل ترکیه هم که در لبنان گروگان بودند به عنوان بخشی از یک معامله که در قطر مورد توافق قرار گرفت آزاد شده اند.

مراد اکپینار و مراد اگچا در ماه اوت در بیروت ربوده شده بودند.

آنها شنبه بعد از ظهر با پروازی با یک هواپیمای قطری به استانبول بازگشتند و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به استقبال آنها رفت.

بخش دیگر این معامله که قرار آن در گفت و گو میان قطر، ترکیه و دولت خودگردان فلسطین گذاشته شده، شامل آزادی شماری از زندانیان زن خواهد بود که که توسط دولت سوریه دستگیر شده اند.

اما هنوز معلوم نیست که این عده آزاد شده باشند.

گروه زائران لبنانی که جملگی مرد بودند روز جمعه توسط گروگان گیران آزاد و با اتومبیل به استانبول منتقل شدند و از آنجا با هواپیما به بیروت رفتند.

علاوه بر دوستان و خانواده ها، سیاستمداران و رهبران مذهبی هم در فرودگاه بین المللی بیروت به استقبال آنها رفتند که با ابراز شادمانی زیاد همراه بود.

هرچند این مردان خسته به نظر می رسیدند اما ظاهرا در وضعیت سلامتی خوبی بودند.

بعضی از آنها گفته اند که در اتاق های تاریک بدون پنجره نگهداری می شدند و در طول اسارت صدای نبردهای سنگین را می شنیدند.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید معلوم است که تلاش زیادی برای این معامله پیچیده که بنا به گزارش ها با حضور نمایندگان قطر، ترکیه و مقام های دولت فلسطینی انجام شد صورت گرفت.

ژنرال عباس ابراهیم رئیس تشکیلات امنیتی لبنان که آزادی گروگان ها را هماهنگ کرد گفت که این کار "بدون شک سخت بوده است."

نه لبنانی آزاد شده جزو ۱۱ نفری بودند که هنگام بازگشت به لبنان پس از بازدیدی از اماکن مقدس شیعه در ایران ربوده شدند. دو نفر آنها گریختند.

بنابه گزارش ها جنگجویان یک گروه سنی مخالف حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه آنها را گرفته بودند.

مخالفان اصرار داشتند که گروگان ها جنگجویان گروه حزب الله لبنان هستند و در مقابل خواستار آزادی زنانی بودند که در بازداشت دولت سوریه بودند.

بعد از آن در ماه اوت دو خلبان ترک در نزدیکی فرودگاه بیروت توسط گروه ناشناخته ای به نام "زوار امام رضا" ربوده شدند که خواستار آزادی نه گروگان لبنانی بود.

این گروه از ترکیه خواست از نفوذ خود در میان مخالفان سوری برای آزادی لبنانی ها استفاده کند.

خبرنگار بی بی سی می گوید که با ادامه جنگ در سوریه، این مبادله امیدی هرچند اندک نسبت به تشدید تلاش ها برای ترتیب دادن یک کنفرانس صلح در ماه آینده در ژنو ایجاد می کند.

مطالب مرتبط