انفجار بمب در شهر حما در سوریه ۳۰ کشته برجای گذاشت

دست‌کم ۳۰ نفر در جریان انفجار بمبی در شهر حما کشته شدند.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است گفته است که یک پست بازرسی نیروهای دولت سوریه هدف این بمبگذاری بوده است.

تلویزیون دولتی سوریه هم گفته است: "در نتیجه یک بمبگذاری تروریستی در نزدیکی یک کمپانی خودروی کشاورزی در شهر حما چندین نفر کشته شدند."

شهر حما در ماههای اولیه شروع درگیری‌ها در سوریه شاهد شماری از بزرگترین اعتراضات علیه حکومت بشاراسد، رئیس جمهور بود.

اما از اواخر تابستان ۲۰۱۱ میلادی، نیروهای امنیتی با حمله به این شهر کنترل آن را در اختیار گرفتند.

شهر حما جایگاه ویژه‌ای در تاریخ سوریه مدرن دارد. در سال ۱۹۸۲ حافظ اسد، پدر رئیس جمهور فعلی، برای سرکوب شورشی که توسط اسلامگراهای اخوان المسلمین براه افتاده بود، به این منطقه نیرو اعزام کرد. در جریان این اقدام دهها هزار نفر کشته شدند.

نشست ژنو ۲

همزمان و در حالی که خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، گفته است که گفتگوهای صلح با هدف پایان دادن به بحران فعلی در سوریه در ۲۳ ماه آینده میلادی (نوامبر) در ژنو برگزار خواهد شد.

آقای عربی در پایان دیدارش با اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه در جمع خبرنگاران در مصر گفت: "من درباره اوضاع سوریه با اخضر ابراهیمی مذاکره کردم و در جریان این گفتگو تصمیم گرفته شد که نشست ژنو در ۲۳ نوامبر برگزار شود و تدارکات لازم برای انجام این کنفرانس انجام شود."

دبیر کل اتحادیه عرب همچنین افزود که هنوز موانع زیادی در مورد برگزاری این نشست وجود دارد.

اما آقای ابراهیمی که در چارچوب برگزاری این نشست هم اکنون در حال سفر به کشورهای خاورمیانه است، به زمان دقیقی در مورد برگزاری این نشست اشاره ای نکرد و در جمع خبرنگاران گفت که ترجیح می‌دهد پس از تورش به کشورهای خاورمیانه رسما درباره زمان این نشست اظهارنظر کند.

مطالب مرتبط