دولت بریتانیا مجوز ساخت یک نیروگاه هسته‌ای را صادر کرد

Image caption شرکت انرژی فرانسوی "ایی دی اف" ریاست کنسرسیومی متشکل از تعدادی سرمایه‌گذار چینی را برای ساخت نیروگاه جدید برعهده دارد

دولت بریتانیا پس از سالها مجوز ساخت یک نیروگاه اتمی در این کشور را صادر کرده است.

نیروگاه هسته‌ای هینکلی اولین پروژه ایجاد این نوع نیروگاه در بریتانیا از سال ۱۹۹۵ است.

به گفته مقامات دولت بریتانیا چنین نیروگاه هایی باعث خواهد شد تا در آینده تولید کربن در کشور و همچنین هزینه تولید انرژی کاهش یابد.

این در حالیست که منتقدان می‌گویند که دادن تضمین نرخ تولید الکتریسیته به کنسرسیومی برای ساخت این نیروگاه، در نهایت باعث افزایش نرخ قبوض انرژی خانوارها خواهد شد.

ساخت دو راکتور اتمی در هینکلی، در غرب بریتانیا بخش اصلی تلاش‌های دولت ائتلافی این کشور برای دوری جستن از استفاده از سوخت‌های فسیلی و با هدف کاهش تولید ضایعات کربنی است.

بر اساس گزارشها، این نیروگاه که ساخت آن حدود ۱۰ سال زمان خواهد برد، حدود ۷ درصد برق مورد نیاز بریتانیا را تامین خواهد کرد.

شرکت انرژی فرانسوی "ای دی اف" ریاست کنسرسیومی متشکل از تعدادی سرمایه‌گذار چینی را برای ساخت این نیروگاه برعهده دارد.

به گفته ادوارد دیوی، وزیر انرژی بریتانیا، "برای اولین بار در تاریخ بریتانیا، این نیروگاه هسته‌ای با پول مالیات دهندگان بریتانیایی ساخته نمی‌شود."

پیشتر جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا اعلام کرده بود که دولت این کشور اجازه خواهد داد شرکت‌های چینی در نیروگاه‌های هسته‌ای بریتانیا سهام داشته باشند.

آقای آزبورن این تصمیم را در سفر اخیر خود به چین اعلام کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با اشاره به این اظهارات گفت که این نکته "برای بریتانیا و مصرف کنندگان بریتانیای عالی است." او تاکید کرد که این تحول از سویی "نشانگر اعتمادی است که به بریتانیا وجود دارد و از سوی دیگر نشانگر این نکته است که ما کاملا آماده تجارت هستیم."

چند روز پیش گزارشی که برای نخست وزیر بریتانیا تهیه شده بود، منتشر شد که حاوی هشدار در مورد افزایش احتمال قطع شدن برق به دلیل عدم عرضه کافی برای پاسخ به تقاضا در چند سال آینده بود.

آکادمی سلطنتی مهندسان در این گزارش گفته بود که تعطیل شدن نیروگاه‌های قدیمی‌تر بریتانیا و کندی پیشرفت در ساختن نیروگاه‌های جدید سبب آن شده که برای چند سال آینده با افزایش تقاضای مصرف برق ظرفیت اضافه‌ای برای پاسخ گویی به این تقاضا وجود نداشته باشد.

بر اساس پیشبینی های علمی حاصل از مطالعه وضعیت موجود تولید برق، آکادمی سلطنتی مهندسان بریتانیا گفته است که احتمالا اولین خاموشی ها به دلیل کافی نبودن تولید برق در زمستان ۱۵- ۲۰۱۴ یعنی دسامبر ۲۰۱۴ تا فوریه ۲۰۱۵ رخ خواهد داد.