امضای چهار سند همکاری میان تاجیکستان و افغانستان

رحمان و کرزی
Image caption محور اصلی گفتگوی کرزی و رحمان تقویت مناسبات و دستیابی به سطح جدید همکاری همه‌جانبه این دو کشور است

در جریان سفر رسمی حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان به تاجیکستان چهار موافقتنامه همکاری به امضا رسید.

مقامات دو کشور گفتند، این سندها راه را برای همکاریها در زمینه‌های تحکیم امنیت در منطقه، بخشهای مینروبی و خدمات بیمه باز خواهند کرد.

مقامات دو کشور گفتند، این سندها راه را برای تحکیم امنیت در منطقه، همکاریها در بخشهای مینروبی، وزارتخانه‌های دارایی دو کشور و خدمات بیمه رفت و آمد زمینی باز خواهد کرد.

امامعلی رحمان و حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، روز دوشنبه 21 اکتبر بعد از ملاقات یک به یک و فعالیت مشترَک گروههای کاری دو کشور، به خبرنگاران گفتند که در این دیدار راههای تقویت روابط و همکاریهای بین کابل و دوشنبه را بررسی کرده‌اند.

رهبران دو کشور هم‌مرز بعد از انجام ملاقاتها اعلامیه مشترکی را برای گسترش همکاریهای بین کشورهایشان به امضا رسانیدند.

محور اصلی گفتگوی آقایان رحمان و کرزی "تقویت و تحکیم مناسبات تاجیکستان و افغانستان و دستیابی به سطح بلند و جدید همکاری همه‌جانبه دو کشور" عنوان شد.

از جمله آقای رحمان با یادآوری از پروژه‌های میان عده‌ای از کشورهای آسیای مرکزی در زمینه راه و ارتباطات گفت: “در این راستا به تطبیق برنامه‌های استراتژیک و نهایت مهم اقتصادی، طرح راه آهن تاجیکستان - افغانستان - ترکمنستان، خط انتقال برق قرقیزستان - تاجیکستان - افغانستان - پاکستان (کاسا-1000) توجه خاص ظاهر شد. همچنین جانبها امکان تطبیق طرح راه آهن چین - قرقیزستان - تاجیکستان - افغانستان - ایران را بررسی نمودند.”

آقای رحمان گفت، تاجیکستان می‌تواند در این زمینه در تربیت کادرهای حرفه‌ای کارمندان راه آهن به افغانستان کمک کند.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان که با یک هیئت بزرگی از مقامات آن کشور به تاجیکستان آمد به تقویت هماریهای میان دو کشور در آینده تأکید کرد. این سفر هشتم وی به تاجیکستان می‌باشد.

Image caption آقای رحمان گفت که تاجیکستان می‌تواند در زمینه کادرهای حرفه‌ای راه آهن به افغانستان کمک کند

آقای کرزی گفت در 12 سالی که او رهبری افغانستان را بر عهده دارد، او به تاجیکستان سفر می‌کند و رشد نظررس این کشور را مشاهده می‌کند.

ملاقات رؤسای جمهور دو کشور در حالی صورت گرفت که هر دو در پیشاروی انتخابات ریاست جمهوری قرار داشته و اما آقای کرزی بعد از گذشت 12 سال که او رهبری افغانستان را بر عهده دارد، حق شرکت در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری در افغانستان را ندارد.

زیرا قانون موجود در افغانستان اجازه نمی‌دهد یک فرد بیش از دو دوره در سمت ریاست جمهوری باقی بماند. اما دولت تاجیکستان در سالهای 1999 و 2003 قانون اساسی این کشور را اصلاح کرده، مدت ریاست جمهوری در این کشور را از 5 تا 7 سال تمدید و پیشبری مجدد نامزدی رحمان به انتخابات را فراهم ساخته است.