اوباما به ایرادهای فنی بر سر راه بیمه خدمات درمانی اذعان کرد

Image caption اوباما در سخنرانی خود گفت که بیش از همه از کارنکردن وبسایت کلافه است

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، در سخنانی در محوطه کاخ سفید که به طور زنده از شبکه های خبری پخش شد به مشکلات در سیستم تازه ارائه بیمه با قیمت ارزان اذعان کرد، با این حال گفت این طرح که باعث جنجال زیادی به خصوص از سوی مخالفان سیاسی او شده ارزش زیادی برای کسانی دارد که بیمه درمانی ندارند.

آمریکا از معدود کشورهای صنعتی پیشترفته است که بیمه درمانی در آن همگانی نیست.

حدود ۱۵ درصد از جمعیت این کشور بیمه پزشکی ندارند.

اما دولت آقای اوباما سه سال قبل، بالاخره پس از نیم قرن شکست های متعدد دموکرات ها توانست طرحی را برای پوشش دادن اکثریت قریب به اتفاق جمعیت این کشور در کنگره به تصویب برساند.

اجرای این طرح سه هفته پیش و بعد از تلاش های بسیار جمهوری خواهان برای متوقف کردن آن شروع شد.

بسیاری از متقاضیان گزارش دادند که برای ثبت نام از طریق وبسایت در این برنامه با مشکل مواجه شده اند.

باراک اوباما در سخنان روز دوشنبه خود به وجود مشکلات فنی در سطح گسترده اذعان کرد: "مشکل این است که این وبسایت که قرار بود تقاضا و خرید بیمه را آسان کند آنطور که باید برای همه کار نکرده است. نمی توان به این وضعیت ظاهری زیبا داد. این وبسایت خیلی کند بوده، یا در طول فرآیند پر کردن تقاضا گیر کرده، اما به نظر عادلانه می آید اگر بگوییم که هیچ کس به اندازه من از این وضع کلافه نیست."

با این حال آقای اوباما بلافاصله اضافه کرد که بیمه ارائه شده توسط این سیستم بیمه ای "خوب و ارزان" است و اینکه این مشکلات درحال حل شدن است.

به علاوه آقای اوباما متقاضایان را تشویق کرد اجازه ندهند که مشکلات وبسایت مانع ثبت نام آنها شود. زیرا امکان گرفتن بیمه از طریق تلفن یا حضوری هم وجود دارد.

او از جمله گفت یک مطالعه نشان می دهد که بیش از ۶۰ درصد متقاضیان می توانند با هزینه کمتر از ماهانه صد دلار از طریق سیستم تازه بیمه بخرند که این روزها در بازار گران بیمه، بهایی بسیار کم به حساب می آید.

این از متوسط هزینه ماهانه بیمه ماشین یا تلویزیون کابلی هم کمتر است.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید که هجوم میلیون ها نفر برای ثبت نام در این وبسایت یکی از علل مشکلات است.

تخمین زده می شود که حدود ۱۵ درصد آمریکایی ها یعنی حدود ۵۰ میلیون نفر فاقد بیمه درمانی باشند که دلیل اصلی آن گران بودن بیمه است.

انتظار می رود تا پایان سال حدود هفت میلیون نفر از طریق سیستم جدید صاحب بیمه شوند.

این طرح همچنین در کانون یکی از بزرگترین جنجال های سیاسی در چند دهه اخیر آمریکا بوده است.

قانون بیمه ارزان در زمانی تصویب شد که دموکرات ها کاملا بر کنگره تسلط داشتند.

اما یک سال پس از آن جمهوری خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را به دست گرفتند و از آن زمان برای لغو این قانون بارها تلاش کرده اند.

مخالفان می گویند که این قانون به معنی افزایش قدرت دولت مرکزی و محدود کردن بازار آزاد است.

جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته سعی کردند مهمترین برنامه خود را مخالفت با این طرح عنوان کنند.

بعضی از فرمانداران ایالات هم که از حزب جمهوری خواه بودند این قانون را به دیوان عالی آمریکا بردند و آن را مخالف قانونی اساسی خواندند. نظری که از سوی دیوان عالی آمریکا تایید نشد.

در آخرین تلاش برای متوقف کردن این قانون، جمهوری خواهان تندرویی که در سنای آمریکا بودند، جلوی تصویب بودجه آمریکا را گرفتند و به دموکرات ها پیشنهاد دادند تا با تعویق یک ساله اجرای این قانون، بودجه را تصویب کنند.

پیشنهادی که مورد قبول دموکرات ها قرار نگرفت و به تعطیلی شانزده روزه دولت آمریکا منجر شد.

بعد از این کش و قوس ها بود که طرح به اجرا در آمد.

آقای اوباما در سخنان دوشنبه خود به این مسائل اشاره کرد: "من متوجهم که حزب جمهوری خواه مسدود کردن قانون ارائه بیمه ارزان را در کانون سیاست هایش قرار داده. گاهی به نظر می رسد که این تنها چیزی است که کل حزب جمهوری را متحد می کند. آنها در واقع حتی مایل به بستن دولت بودند."

تعطیلی ۱۶ روزه دولت آمریکا بالاخره هفته پیش با عقب نشینی جمهوری خواهان به پایان رسید.

مطالب مرتبط