اجلاس دوستان سوریه با شرکت وزرای خارجه کشورهای عربی و غربی آغاز شد

Image caption ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در اجلاس وزرای خارجه یازده کشور در لندن

وزیر خارجه بریتانیا می گوید که برای جلوگیری از دستیابی افراطیون به قدرت در سوریه، تقویت نیروهای میانه رو مخالف بشار اسد، امری حیاتی است.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا که در جلسه افتتاحیه اجلاس گروه دوستان سوریه سخن می گفت که با شرکت وزرای خارجه کشورهای عرب و غرب برای مذاکره با رهبران ائتلاف مخالفان سوریه در لندن تشکیل یافته است.

هدف از اجلاس وزرای خارجه تلاش برای هموار کردن راه مذاکرات صلح سوریه است که قرار است ماه آینده در ژنو برگزار شود.

اما مهم‌ترین گروه مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، اعلام کرده است که در این کنفرانس که " ژنو۲" نام گرفته است، شرکت نخواهد کرد.

ائتلاف ملی سوریه به مذاکره با نمایندگان دولت بشار اسد تمایلی ندارد.

اما به گفته وزرای خارجه کشورهای عرب و غرب، وحدت در بین مخالفان که به صورت گروه های مسلح سیاسی پراکنده مبارزه می کنند برای موفقیت این کنفرانس ضروری است.

رقابت بین گروه های شورشی

وزیر خارجه بریتانیا به بی بی سی گفت که هدف از اجلاس وزرای خارجه یازده کشور ی که گروه دوستان سوریه نام گرفته است، ترغیب گروه های مخالف بشار اسد به اتخاذ یک موضع مشترک قبل ازتشکیل کنفرانس صلح سوریه در ژنو است.

وزیر خارجه بریتانیا اذعان داشت که گروه های اسلامگرای تندرو در سوریه که با شبکه القاعده مرتبط اند، نقش بزرگی در جنگ با دولت سوریه بازی می کنند. این گروه ها به هیچ صورتی در روند صلح شرکت ندارند و بین آن ها و نیروهای میانه روی مخالف درگیری های شدیدی وجود دارد.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: "ما می خواهیم حمایت از نیروهای میانه رو را تضمین کنیم زیرا اگر این نیروها که متعهد به آینده ای دمکراتیک ،سکولار و غیرفرقه گرا برای سوریه هستند، نقشی نداشته باشند، آنگاه مردم سوریه تنها انتخابی که خواهند داشت بین بشار اسد و تندروهای اسلامگراست."

ویلیام هیگ سپس افزود که هرچه بیشتر این مناقشه ادامه پیدا کند، بیشتربه سمت فرقه گرایی سوق داده می شود به همین دلیل است که باید تلاش های تازه ای در کنفرانس ژنو برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه انجام گیرد.

دراجلاس روز سه شنبه ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) در لندن، وزرای خارجه بریتانیا، مصر، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اردن، قطر، عربستان سعودی، ترکیه، امارات متحدعربی و آمریکا شرکت دارند و انتظار می رود که باردیگر براین نقطه نظر خود تاکید کنند که باید در سوریه یک تحول بزرگ بدون حضور رژیم بشاراسد صورت گیرد.

ایران نقشی در کنفرانس ژنو۲ نخواهد داشت اما ویلیام هیگ وزیرخارجه بریتانیا می گوید که سعی دارد روابط دیپلماتیک جدید مثبتی را با ایران برقرارسازد و این کشور را ترغیب کند که نقش" سازنده تری " به عهده بگیرد اما لازمه این کار حمایت ایران از تشکیل دولت انتقالی سوریه است که ازمقامات دولت و مخالفان با توافق طرفین تشکیل خواهد شد.

پیش از این جان کری وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده بود که ائتلاف مخالفان سوری هرگز با ماندن بشار اسد برسرقدرت موافقت نخواهد کرد. جان کری در مورد بشار اسد گفت: "او مردم کشورش را بمباران کرده و با سلاح های شیمیایی هدف حمله قرارداده است حال چه گونه می خواهد مدعی یک حکومت مشروع در آینده باشد."

وزیرخارجه آمریکا نامزدی بشار اسد برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۱۴ را رد کرد.

Image caption بشار اسد می گوید که شخصا مانعی برای نامزد شدن در انتخابات آینده ریاست جمهوری سوریه نمی بیند

اما در همین حال بشار اسد به شبکه تلویزیونی لبنانی المیادین گفته است که دلیلی ندارد که در این انتخابات شرکت نکند. بشار اسد گفت: " شخصا مانعی برای نامزد شدن در انتخابات آینده ریاست جمهوری نمی بینم."

بشار اسد به این شبکه گفت که دولت او بدون پیش شرط در مذاکرات ژنو شرکت خواهد کرد اما افزود که در حال حاضر شانس موفقیت چنین کنفرانسی بسیار کم است. وی پرسید: "چه نیروهایی در این کنفرانس شرکت دارند؟ و این نیروها چه رابطه ای با مردم سوریه دارند؟ آیا آن ها نماینده مردم سوریه هستند یا نماینده کشورهایی که آن ها را خلق کرده اند؟"

گفته می شود که عربستان سعودی و قطر کشورهای عمده حامیان نیروهای مخالف بشار اسد هستند.

روز دوشنبه ۲۱ اکتبر(۲۹ مهرماه) ائتلاف ملی سوریه، گروه اصلی مخالفان بشار اسد گفت که تصمیم گیری در مورد شرکت در کنفرانس ژنو۲ را تا اوایل ماه نوامبربه تاخیر خواهد انداخت.

به گفته خبرنگار بی بی سی، در مذاکرات ژنو در سال ۲۰۱۲ تلاش شد تا نیروهای مخالف و دولت سوریه یک دولت انتقالی برای پایان دادن به جنگ داخلی تشکیل دهند.

ائتلاف ملی سوریه همواره تاکید کرده است که بشار اسد نباید هیچ نقشی در دولت انتقالی داشته باشد اما دولت سوریه با این نظر کاملا مخالف است.

اززمان شروع جنگ داخلی در سال ۲۰۱۱ بیش از صد هزار نفر جان خود را ازدست داده اند.

مطالب مرتبط