'برونئی قوانین اسلامی بیشتری را به اجرا در خواهد آورد'

سلطان برونئی
Image caption سلطان برونئی که ۶۷ سال سن دارد و یکی از ثروتمندترین افراد جهان است اجرای این مقررات را "بخشی از تاریخ عظیم کشور" خوانده است

سلطان‌نشین برونئی اعلام کرده است در این کشور مقررات شریعت اسلامی را به اجرا در خواهد آورد.

انتظار می‌رود که سنگسار برای مرتکبین زنا و یا قطع اعضا برای دزدها از جمله مواردی باشد که به اجرا در خواهد آمد.

بروئنی در مقایسه با کشورهای همسایه خود مالزی و اندونزی، مقررات اسلامی سخت‌تری از جمله ممنوعیت فروش نوشابه‌های الکلی دارد.

به گفته خبرنگاران مقررات جدید بر شدت اجرای احکام اسلامی در این کشور می‌افزاید.

بر اساس نسخه‌ای از مقررات جدید که خبرگزاری فرانسه به آن دست یافته است شلاق زدن برای مواردی مانند مصرف الکل و یا سقط جنین نیز به اجرا درخواهد آمد.

سلطان برونئی که ۶۷ سال سن دارد و یکی از ثروتمندترین افراد جهان است اجرای این مقررات را "بخشی از تاریخ عظیم کشور" خوانده است.

در برونئی آموزش اسلامی برای همه کودکان اجباری است و بر اساس مقررات جاری این کشور، بازارها و مراکز تجاری باید برای نماز جمعه تعطیل شوند.

تاکنون، دادگاه‌های شریعت در بروئنی از احکام اسلامی فقط در موارد مربوط به ازدواج و ارث استفاده می‌کردند، و دادگاه‌های مدنی بر اساس قوانین مدنی بریتانیا به اجرا در می‌آید.

بروئنی زمانی در قیمومت بریتانیا بود.

بروئنی به دلیل درآمدهای مالی از ذخایر نفت و گاز خود دارای یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در آسیاست. تحصیل و خدمات پزشکی در این کشور مجانی است.

سلطان بروئنی تاکید کرده است که مقرات جدید سیاستهای کشور را تغییر نخواهد داد و مقامات این کشور نیز تاکید کرده‌اند که قضات در صدور رای آزاد هستند.

براساس گزارشها، این قوانین فقط برای مسلمانان قابل اجرا خواهد بود. دو سوم جمعیت کمتر از نیم میلیونی برونئی مسلمان هستند.

فیل روبرتسون، معاون مدیر بخش آسیای سازمان دیده‌بان حقوق بشر به خبرگزاری فرانسه گفته است این تحولات نشان می‌دهد که "احترام برای حقوق اولیه مدنی و حقوق سیاسی در بروئنی نزدیک به صفر است."