HRW: دولت تاجیکستان مخالفانش را اذیت می‌دهد

Human Rights Watch
Image caption HRW گفته است، دولت تاجیکستان مخالفانش را اذیت می‌دهد

دیدبان حقوق بشر (Human Rights Watch) گفته است، دولت تاجیکستان را ضرور است به تعقیب و فشار مخالفان سیاسی خود پایان داده و شرایط را برای برگزاری انتخابات آزاد و شفاف ریاست جمهوری فراهم کند.

در بیانیه این سازمان که روز سه‌شنبه‌ 22 اکتبر منتشر شد، تأکید شده است که آینهال بابانظراوا، تنها نامزد مخالفان برای انتخابات ماه آینده ریاست جمهوری، به دلیل فشارهای گسترده نهادهای دولتی از رقابت انتخاباتی خارج شد.

هوگ ویلیامسون، مدیر بخش اروپا و آسیای مرکزی HRW گفته است: "دولت تاجیکستان نمایندگان مخالفان را هدف قرار داده است و موارد تعقیب، لت و کوب و بازداشت چهره‌های مخالفان امکان برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه را زیر سؤال برده است. برای انتخابات آزاد و منصفانه رأی‌دهندگان به انتخابات واقعی نیاز دارند."

بیانیه افزوده که در انتخابات قریب الوقوع در تاجیکستان در کنار امامعلی رحمان که از سال 1992 در سر قدرت است، پنج نامزد دیگر شرکت می‌کنند، اما همه آنها از سیاست دولت رحمان پشتیبانی می‌کنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر براز نگرانی کرده که در ظرف یک سال اخیر، دولت تاجیکستان مخالفان سیاسی و فعالان را تعقیب کرده، برخی را زندانی و برخی دیگر را در کشورهای خارجی بازداشت و به این کشور مسترد کرده است.

گزارش همچنین تأکید کرده که رسانه‌های مستقل در تاجیکستان با فشارها روبرو بوده و رسانه‌های دولتی تنها از امامعلی رحمان ستایش و از پخش ابراز نظر نمایندگان مخالف یا نظرهای انتقادی علیه حکومت خودداری می‌کنند.

Image caption آینهال بابانظراوا از قانون‌شکنیها به سازمانهای دفاع از حقوق بشر وطنی و خارجی شکایت کرده است

آینهال بابانظراوا، حقوقدان سرشناس کشور از جانب اتحاد نیروهای اصلاحات خواه تاجیکستان، از مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکیتان، حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان و چهره‌های سرشناس سیاسی این کشور مرکب است، به عنوان نامزد به انتخابات آینده ریاست جمهوری تاجیکستان برگزیده شده و در انجمن حزب نهضت اسلامی در روز 17 سپتامبر سال جاری به حیث نامزد پیشنهاد گردید.

ستاد انتخاباتی آینهال بابانظراوا به طرفداری نامزد خود توانست 202 هزار عدد امضا جمع‌آوری کند، اما به گفته مقامت کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان این مقدار امضا برای ثبت نام خانم بابانظراوا به عنوان نامزد به مقام رئیس جمهوری کفایت نمی‌کند.

آینهال بابانظراوه موضعگیری کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان را غیردموکراتیک خوانده و گفته بود، "از این گونه قانون‌شکنیها به سازمانهای دفاع از حقوق بشر وطنی و خارجی شکایت خواهد کرد."

خانم بابانظراوا به دیدبان حقوق بشر گفته که همزمان با ایجاد موانع مصنوعی در راه جمع‌آوری امضا به طرفداری نامزد مخالفان، نهادهای دولتی در قبال حزب نهضت اسلامی تاجیکیتان که نامزدی خانم بابانظراوا را پیشنهاد کرده است، از تهدید و تهمت کار گرفته‌اند.

در بیانیه سازمان دیدبان حقوق بشر آمده است، زید سعیداف، صاحبکار سرشناس، مدتی پس از اعلام تصمیمش برای تأسیس حزب جدید "تاجیکستان نو" به اتهام اختلاس (دزدی)، فساد، چندزنی و تجاوز به ناموس بازداشت شد.

فعالان و اعضای گروه مبتکران برای تأسیس حزب "تاجیکستان نو" به HRW گفته‌اند، آقای سعیداف تنها برای فعالیتهای سیاسی‌اش بازداشت شده است.

در این بیانیه فشارها بر حزب نهضت اسلامی، حزب عمده مخالفان دولت تاجیکستان، لت و کوب شدن محمدعلی هییت، معاون رهبر این حزب، بازداشت عبدالملک عبدالله‌جان اف، نخست‌وزیر پیشین و رقیب امامعلی رحمان در انتخابات پرزیدنتی سال 1994 در فرودگاه شهر کییف اکراین و بازداشت عمرعلی قوت اف، رهبر "گروه 24" در فرودگاه دوبی و ناپدید شدن سلیمبای شمس‌الدین اف، رئیس انجمن ازبکهای ولایت ختلان همچون مواردی برچیده شده‌اند که به انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان ارتباطی دارند.

شریکان بین‌المللی تاجیکستان، نظیر هرمان وان رامپوی، رئیس شورای اروپا و رابرت بلیک، یاور وزیر خارجه آمریکا در آسیای مرکزی و جنوبی از پرزیدنت رحمان دعوت کرده‌اند، در آستانه و در جریان انتخابات به حقوق بشر احترام گذارد. در جریان دیدارش به بروکسل در ماه آوریل سال جاری امامعلی رحمان قول داده بود که "انتخابات ماه نوامبر سال جاری آزاد، شفاف و دموکراتیک" برگزار خواهد شد.

Human Rights Watch گفته است، دولت تاجیکستان باید تعهدات بین‌المللی خود را در زمینه حمایت از آزادی بیان و سازمان و جمعیتها اجرا کند.

هوگ ویلیامسون، مدیر بخش اروپا و آسیای مرکزی HRW گفته است: "واشینگتون، بروکسل و شریکان دیگر کلیدی باید به دوشنبه پیام روشن و قاطعانه فرستند، تا در قبل از برگزاری و در جریان انتخابات ریاست جمهوری از حقوق شهوندی و سیاسی ساکنان کشور دفاع کند. او افزوده است که دولت تاجیکستان مطلع باشد که جامعه جهانی این روند را نظارت می‌کند."

بیانیه این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر در حالی نشر می‌شود که دیروز 21 اکتبر "وطندار"، یک نهاد مخالف دولت تاجیکستان در اظهاراتی از سازمانهای بین‌المللی و کشورهای خارجی تقاضا کرده بود که در قبال حوادث تاجیکستان بی‌توجه نباشند.

وطندار در این اظهارات انتخابات قریب الوقوع در تاجیکستان را "مضحکه" عنوان کرده و از مردم خواست که این انتخابات را تحریم کنند.

داداجان عطاالله، رهبر این جنبش در این بیانیه خود در این باره رژیم آقای رحمان را "جینایت پیشه" عنوان کرده و خطاب به مردم تاجیکستان افزوده: "در این مضحکه شرم‌آور شرکت نورزید. به حوزه‌های انتخاباتی هرگز پا نگذارید. خود را بدنام نکنید."

مطالب مرتبط