کوبا نظام دوگانه واحد پولی‌ را کنار می‌گذارد

رسانه‌های کوبا می‌گویند طبق برنامه اصلاحات اقتصادی اخیر رائول کاسترو، این کشور بنا دارد نظام دوگانه واحد پولی را کنار بگذارد.

این تغییرات در ادامه اصلاحاتی است که رئیس جمهوری کوبا، رائول کاسترو در پیش گرفته است.

از سال ۱۹۹۴ میلادی، کوبا دو واحد پولی داشته است؛ یک واحد پولی که حدودا ارزشی برابر دلار دارد و دیگری که ارزش آن خیلی کمتر است و در بازار داخلی کوبا رواج دارد.

واحد پولی ارزشمندتر که به "پزو تبدیل‌پذیر کوبا"، CUC، شناخته می‌شود، برای بخش گردشگری و تجارت خارجی بوده است.

حالا قرار است این واحد پولی به‌تدریج با واحد پولی کم‌ارزش‌تر یعنی "پزو کوبا"، CUP، یکی شود.

پزو کوبا در حال حاضر کمتر از ۴ صدم دلار ارزش دارد و به عبارت دیگر با هر دلار یا هر پزو تبدیل‌پذیر کوبا، می‌توان ۲۶ پزو کوبا خرید.

طبق گزارش‌ها، شهروندان کوبا تاکنون از این دوگانگی ارزی ناراضی بوده‌اند.

دو واحد پولی، دو 'طبقه'

Image caption بخش گردشگری کوبا پس از فروپاشی شوروی رونق گرفت

اقتصاد کوبا تقریبا به‌تمامی در اختیار دولت است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی که کوبا را در انزوا و تنگنا قرار داد، بخش گردشگری آن رونق گرفت.

نظام ارزی دوگانه کوبا قرار بود اقتصاد ضعیف آن را حمایت کند ولی مایه خشم شهروندانی شد که حقوق آنان با پول کم‌ارزش‌تر پرداخت می‌شد و دسترسی آنان به کالاها و خدماتی قطع شد که فقط با ارز تبدیل‌پذیر کوبا می‌شد آنها را خرید.

این سیاست، به شکل‌گرفتن یک نظام طبقاتی دوگانه در کوبا کمک کرد که شهروندان کوبایی را به دو گروه تقسیم می‌کرد: یک دسته، افراد ممتاز که به بخش‌های پول‌ساز گردشگری و تجارت خارجی دسترسی داشتند، و دسته دیگر کارگرانی که در اقتصاد بومی کوبا فعال بودند.

این وضعیت به‌وضوح با آرمان برابری در جامعه کوبای پس از انقلاب در تناقض بوده است.

به نوشته روزنامه رسمی حزب کمونیست کوبا، هیئت وزیران این کشور یک جدول زمانی برای اجرای "اقداماتی که به یک‌پارچه‌سازی پول و ارز" این کشور منجر می‌شوند، تصویب کرده است.

به نوشته این روزنامه، یک‌پارچه‌سازی پولی "برای تضمین احیای ارزش پزو کوبا و نقش آن به عنوان واحد پولی و شیوه پرداخت و پس‌انداز، ضروری است".

اطلاعیه منتشرشده در روزنامه گرانما، ارگان رسمی حزب کمونیست کوبا، توضیحی درباره بازه زمانی اجرای این طرح نداده است.

با این حال خبرگزاری رویترز از قول اقتصاددان کوبایی نوشته است که این کار، حدودا ۱۸ ماه طول می‌کشد.

مطالب مرتبط