'ناخشنودی' عربستان سعودی از سیاست آمریکا در قبال ایران و سوریه

Image caption شاهزاده بندر بن سلطان ۲۲ سال سفیر عربستان در آمریکا بود

گزارش شده که رئیس سازمان اطلاعاتی عربستان سعودی از قصد این کشور برای دور شدن از آمریکا در زمینه سیاست خارجی خبر داده است.

صحبت های این مقام عربستانی از سوی یک فرد مطلع در گفتگو با خبرگزاری رویترز و در روزنامه وال استریت ژورنال نقل شده است.

در گزارش ها نوشته شده که شاهزاده بندر بن سلطان در جلسه ای از نگرانی های کشورش درباره سیاست آمریکا در قبال سوریه و ایران با دیپلمات های اروپایی حرف زده است.

بنا به این گزارش، شاهزاده بندر بن سلطان، رئیس سازمان اطلاعاتی عربستان سعودی، آمریکا را در حل جنگ داخلی در سوریه و مناقشه اسرائیل و فلسطین ناتوان توصیف کرده است.

او گفته که "واشنگتن و تهران به هم نزدیک می شوند" و در زمانی که عربستان برای خاموش کردن اعتراضات در سال ۲۰۱۱ به بحرین کمک کرد، آمریکا از کشور متبوع او حمایت نکرده است.

منبع نزدیک به رئیس سازمان اطلاعاتی عربستان سعودی همچنین گفته که عربستان دیگر نمی خواهد "وابسته باشد".

عربستان سعودی از زمان تاسیس در سال ۱۹۳۲ میلادی تاکنون متحد آمریکا بوده است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه گفته که درخواستی درباره تغییر در روابط دو کشور دریافت نکرده اند.

سایه ایران بر روابط دو کشور

پیشتر در جمعه ای که گذشت، عربستان سعودی از عضویت غیردائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد کناره گرفت.

Image caption جان کری ابراز اطمینان کرد که آمریکا و عربستان متحد می‌مانند

این کشور که خود برای عضویت در شورای امنیت ثبت نام کرده بود و انتخاب هم شده بود، فردای انتخابات اعلام کرد که به خاطر "استانداردهای دوگانه" قصد ندارد به شورای امنیت سازمان ملل برود.

هرچند این دو خبر می توانند در امتداد هم تصویر شوند اما هنوز ناظران شک دارند که تمام اظهارات شاهزاده سعودی مورد تایید پسرعمویش، سعود الفیصل باشد که سکان وزارت خارجه را به عهده دارد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، که روز دوشنبه در پاریس با همتای عربستانی خود دیدار کرد به او گفته که نرسیدن به هیچ قرار و مداری با ایران "بهتر از رسیدن به یک توافق بد است."

جان کری همچنین گفت که به همتای سعودی خود وعده باراک اوباما را یادآوری کرده که "آمریکا اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند."

آقای کری همچنین به سعود الفیصل گفته که او اطمینان دارد دو کشور همچنان "دوستان و متحدان نزدیکی باقی می مانند."

با بالاگرفتن آتش جنگ در سوریه و حمایت آشکار عربستان و قطر از مخالفان دولت سوریه، آمریکا از عربستان خواسته بود تا سلاح های پیش رفته را به دست مخالفان دولت نرسانند، مبادا که به دست نیروهای القاعده بیافتد.

عربستان از این خواسته آمریکا حمایت کرد اما بعدا که آمریکا از حمله به سوریه خودداری کرد، عربستان از متحد قدیمی خود چندان خشنود نبود.

آمریکا که دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی علیه مردمش متهم کرده بود، می خواست به این کشور حمله محدودی انجام دهد که با پادرمیانی روسیه قرار شد سلاح های شیمیایی سوریه با حضور نیروهای بین المللی امحا شود و حمله ای صورت نگرفت.

مطالب مرتبط