روزنامه چینی در اقدامی نادر برای آزادی خبرنگار خود تیتر زد

Image caption "لطفا او را آزاد کنید"، تیتر روزنامه نیو اکسپرس چین

یک روزنامه چینی در اقدامی بسیار نادر، در صفحه اول خود خواستار آزادی یکی از روزنامه نگاران این روزنامه شد که در بازداشت پلیس است.

روزنامه 'نیو اکسپرس' که در شهر گوانگژو منتشر می شود با تیتر بزرگ "لطفا او را آزاد کنید" خواستار آزادی چن یانگژو شده که هفته پیش توسط پلیس بازداشت شد.

این روزنامه می گوید که بازداشت آقای چن به دلیل مقاله ای بود که او در خصوص یک شرکت تولید کننده لوازم و ابزار ساختمانی نوشته بوده است.

بخشی از سهام این شرکت، موسوم به "زوملایون" متعلق به دولت چین است و پلیس تایید کرده که بازداشت آقای چن به دلیل لطمه دیدن حیثیت تجاری شرکت زوملایون بوده است.

ارزش سهام این شرکت در اثر گزارش آقای چن سقوط کرد.

زوملایون در نامه ای به بورس هنگ کنگ در ماه مه گذشته نوشته بود که ادعاهای آقای چن "کذب، بی اساس و گمراه کننده" بوده است.

سردبیر روزنامه نیو اکسپرس گفته است که "ما همیشه فکر می کردیم که اگر مسئولانه گزارش تهیه کنیم مشکلی پیش نخواهد آمد؛ و اگر مشکل پیش آید، اصلاحیه چاپ می کنیم و عذر خواهی می کنیم. اگر اشتباه ما جدی باشد و در دادگاه محکوم شویم، خسارت پرداخت می کنیم و یا تعطیل می شویم."

او گفت آقای چن تنها پس از سه روز بازداشت توانست با وکیل خود ملاقات کند.

روزنامه نیو اکسپرس، مانند دیگر روزنامه های چین تحت نظارت‌های شدید دولتی منتشر می شود اما در سال‌های اخیر به دلیل روزنامه نگاری تحقیقی نام و نشان یافته است.

حدود سی حقوقدان در دفاع از آقای چن بیانیه صادر کرده اند و جمعی از روزنامه نگاران نیز با استفاده از شبکه های اجتماعی خواستار آزادی او شده اند.

چین که پر جمعیت ترین کشور جهان است، حدود ۲۵۰ هزار شاغل در حرفه روزنامه نگاری دارد.

مطالب مرتبط