بحران سوریه؛ هیچ طرف کوتاه نمی‌آید

وزرای امور خارجه یازده کشور غربی و عربی در نشست موسوم به لندن ۱۱، تلاش کردند تا موافقت مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را برای شرکت در مذاکرات ماه آینده ژنو جلب کنند.

نشستی که انتظار می رود برای پایان دادن به بحران خونین سوریه برگزار شود و به تشکیل دولت انتقالی در این کشور بیانجامد.

با وجود خوش بینی های وزیر امور خارجه بریتانیا در برگزاری این نشست و آغاز مذاکرات صلح میان مخالفان و دولت بشار اسد، شکاف جدی میان مخالفان دولت سوریه به نظر کار را برای شروع این مذاکرات دشوار کرده است تا جایی که هنوز معلوم نیست آیا شرکت کنندگان در نشست لندن۱۱ بر سر برگزاری نشست ژنو۲ به توافق رسیدند با نه.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در پایان نشست لندن ۱۱ با حضور در نشستی خبری، نتایج این نشست را تشریح کرد. او تاکید کرد: "با مخالفان دولت سوریه و رهبر شورای ائتلاف ملی سوریه به توافق رسیدیم که بشار اسد در آینده سیاسی و دموکراتیک سوریه نقشی نخواهد داشت."

وزیر حارجه بریتانیا گفت: "راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد و تنها راه حل پایدار، گذار سیاسی است."

آقای هیگ نشست ماه آینده ژنو را بهترین روزنه امید برای بهبود زندگی مردم سوریه خواند و گفت: "شرکت همه مخالفان میانه روی سوریه در مذاکرات صلح حیاتی است."

او از شورای ائتلافی مخالفان خواست تا رهبری سران گروه‌های مخالف را در مذاکرات ژنو عهده دار شود.

Image caption وزیر حارجه بریتانیا گفته است که راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد

او هشدار داد: "در صورت کناره گیری مخالفان میانه رو از مذاکرات ماه آینده ژنو، باید آینده سوریه را در دست بشار اسد و یا گروه های تندرو ببینیم."

جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم که در نشست لندن شرکت کرده بود، گفت: "معتقدم که نشست ژنو دو می تواند طبق برنامه ریزی دولت‌های غربی برگزار شود. اما رهبران غربی نمی توانند حضور همه گروه ها را در این مذاکرات تضمین کنند."

در بیانیه پایانی این نشست که یک نسخه از آن در اختیار خبرنگاران قرار گرفت به وضوح گفته شده: "بعد از تشکیل دولت انتقالی سوریه، بشار اسد و نزدیکان او که دستشان به خون مردم سوریه آغشته است، نقشی در سوریه نخواهند داشت."

وزرای خارجه یازده کشور عضو گروه دوستان سوریه در نشست لندن از تصمیمات ماه گذشته شورای امنیت ملی سازمان ملل در پیدا کردن راه حلی سیاسی و گذار سیاسی به عنوان تنها راه حل برون رفت از بحران سوریه حمایت کردند.

گذار سیاسی و اختلافات مخالفان

جامعه بین المللی به رهبری آمریکا و روسیه در تلاشند تا دولت سوریه و مخالفانش در مذاکرات صلح ژنو شرکت کنند.

با وجود تلاش های غرب، مخالفان بشار اسد هنوز بر سر شرکت در نشست ماه آینده و مذاکرات صلح دچار شک و تردید هستند. برخی از گروه های مخالف با نشستن بر سر یک میز با بشار اسد یا نمایندگان او مخالفت سرسختانه‌ای نشان داده‌اند. به گفته احمد جربا، رهبر شورای ائتلاف ملی، مخالفان بشار اسد تا هفته آینده در باره رفتن به نشست ژنو دو رای گیری می کنند.

شورای ملی سوریه، بزرگترین ائتلاف مخالفان دولت پیش از این گفته بود حاضر به شرکت در مذاکرات صلح ژنو نیست.

به گفته احمد جربا، مخالفان دولت سوریه برای حضور در نشست ژنو دو تقاضاها و خواسته هایی دارند که می بایست عملی شوند.

به گفته او یکی از این پیش شرط ها توجه به نیازهای انسانی مردم سوریه است و دیگری عدم حضور بشار اسد در مذاکرات صلح.

حضور مشروط ایران در مذاکرات

در حالی که آمریکا احتمال شرکت ایران در مذاکرات ژنو را رد نکرده، جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته است که "بعید به نظر می رسد که تهران نقشی سازنده در این مذاکرات داشته باشد مگر این که از تشکیل دولت انتقالی در سوریه حمایت کند." شرطی که وزیر خارجه بریتانیا هم قبلا پیش پای ایران گذاشته است.

در همین حال رهبر شورای ائتلاف ملی مخالفان در حاشیه ژنو به بی بی سی فارسی گفت: "ایران متحد خونین بشار اسد است و عملا کشور ما را اشغال کرده است."

او ایران را به ارسال ده‌ها هزار نیروی نظامی به سوریه برای حمایت از بشار اسد متهم کرد و گفت: "ما با حضور ایران در مذاکرات صلح ژنو به شدن مخالفیم."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که این کشور برای حضور در نشست ژنو دو هیچ پیش شرطی را نمی پذیرد.

ترش رویی مخالفان از یک طرف و پیش شرط غرب برای حمایت از دولت انتقالی، حضور ایران در مذاکرات ماه آینده را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

راه حل سیاسی اندرخم یک کوچه

Image caption بشار اسد از مذاکرات ژنو استقبال کرده است

سرسختی مخالفان بشار اسد در نشستن پای میز مذاکره، تنها یکی از موانع پپیش روی مذاکرات صلح است.

مذاکراتی که با سوالها و ابهام های زیادی روبروست. هنوز هیچ یک از طرف های مذاکره از مواضع خود کوتاه نیامده‌اند.

بشار اسد از این مذاکرات استقبال کرده اما در عین حال شرکت در انتخابات آینده را هم محتمل دانسته است.

هنوز تاریخ دقیقی برای مذاکرات ماه آینده ژنو اعلام نشده است.

مطالب مرتبط