انفجار در نزدیکی فرودگاه دمشق و قطع برق گسترده

گزارش شده که در نزدیکی فرودگاه دمشق انفجاری رخ داده و پس از آن برق در بخش‌هایی از سوریه قطع شده است.

طبق این گزارش‌ها، انفجار به خاطر حمله شورشیان به یک خط لوله گاز رخ داده است.

اهالی منطقه می‌گویند تمامی دمشق، پایتخت سوریه، در خاموشی فرو رفته است. مقامات رسمی گفته‌اند این قطع برق، سراسری است.

در جریان جنگ داخلی در سوریه که دو سال و نیم از آن می‌گذرد، در موارد متعددی بخش‌های گسترده‌ای از سوریه با خاموشی برق مواجه شده است.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، از قول وزیر برق این کشور نقل کرده است: "یک حمله تروریستی به یک خط لوله گاز که سوخت یک نیروگاه را در جنوب تامین می‌کرد، به قطع برق گسترده منجر شده است. تعمیرات در جریان است."

حکومت سوریه، مخالفان را که حمایت کشورهای خارجی را هم دارند، "تروریست" می‌خواند.

یک گروه دیدبان وضعیت حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، می‌گوید هدف آتش‌بار مخالفان سوری، شهر غسوله بوده که حدودا دو کیلومتر از فرودگاه فاصله دارد.

رامی عبد الرحمن، مدیر این گروه دیدبان، به خبرگزاری فرانسه گفته است: " به نظر می‌رسد این یک عملیات بزرگ بوده که با دقت از پیش برنامه‌ریزی شده است."

ناظران می‌گویند پس از صدای انفجار، شعله‌های عظیم آتش در نزدیکی فرودگاه قابل‌مشاهده بوده است. هنوز مشخص نیست که آیا کسی صدمه دیده است یا نه.

در همین حال گروه دیدبان سوریه می‌گوید یک خودرو بمب‌گذاری‌شده نیز در یک ایست بازرسی نظامی در حومه غربی دمشق منفجر شده و تلفات متعددی از نیروهای امنیتی گرفته است.

این حملات یک روز پس از نشست "لندن ۱۱" صورت گرفته است که در جریان آن یازده کشور غربی و عربی موسوم به "دوستان سوریه" تلاش کردند درباره مذاکرات ماه آینده در ژنو به اتفاق نظر برسند. این مذاکرات قرار است راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه پیدا کند.

مطالب مرتبط