آنگلا مرکل: اعتماد میان آلمان و آمریکا باید دوباره برقرار شود

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واکنش به شنود احتمالی تلفن همراه خود توسط آمریکا گفته است که میان متحدان و شرکا باید اطمینان و اعتماد برقرار باشد و چنین اعتمادی باید دوباره برقرار شود.

خانم مرکل در آستانه نشست سران اتحادیه اروپا که تحت تاثیر گزارش‌های منتشره مبنی بر شنود مکالمات تلفن همراه صدراعظم آلمان توسط آژانس امنیت ملی آمریکا قرار گرفته، گفت که دوستان نباید جاسوسی یکدیگر را بکنند.

صدراعظم آلمان تاکید کرد که این پیام را به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا منتقل کرده است. خانم مرکل خواهان "توضیح کامل" دولت آمریکا در این باره شده است.

نخست‌وزیران چندین کشور اروپایی نیز ادعاهای مطرح شده را غیر قابل قبول خوانده و خواهان توضیح دولت آمریکا شده‌اند.

وزارت امور خارجه آلمان امروز سفیر آمریکا در این کشور را برای "ادای توضیحات" در مورد موضوع شنود احتمالی مکالمات تلفن همراه آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور احضار کرد.

جان امرسون، سفیر آمریکا با گیدو وسترووله، وزیر امور خارجه آلمان در این باره دیدار کرد. ناظران، اقدام آلمان در فراخواندن سفیر ایالات متحده را اقدامی غیر معمول خوانده‌اند.

روز چهارشنبه، ۲۳ اکتبر، خانم مرکل شخصا در این مورد با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا تماس گرفت و گفت که شنود مکالمات تلفنی او می تواند به معنی نقض اعتماد موجود میان دو کشور باشد.

Image caption آمریکا گفته است که مکالمات تلفنی صدراعظم آلمان را شنود نمی‌کند اما در عین حال این مساله را که شاید قبلا دست به این کار زده باشد تکذیب نکرده است

آمریکا گفته است که مکالمات تلفنی صدراعظم آلمان را شنود نمی‌کند اما در عین حال این مساله را که شاید قبلا دست به این کار زده باشد تکذیب نکرده است.

واکنش کاخ سفید

در همین رابطه جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، از صحبت‌کردن درباره گزارش‌ها از شنود تلفن شخصی صدر اعظم آلمان سرباز زده است.

آقای کارنی گفت که کاخ سفید درباره این گزارش‌های منتشر شده به‌خصوص، حرفی نمی‌زند.

به گفته آقای کارنی، گفت‌وگوها در این باره به کانال‌های دیپلماتیک محدود می‌ماند. او اذعان کرده که گزارش‌های اخیر، مایه تنش در روابط آمریکا با کشورهای دیگر شده است.

روز دوشنبه این هفته نیز فرانسه سفیر آمریکا در آن کشور را بر سر گزارش روزنامه لوموند در مورد جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از میلیون‌ها شهروند فرانسوی به وزارت امور خارجه احضار کرد. روزنامه لوموند گزارش داده بود که آژانس امنیت ملی آمریکا جاسوسی دیپلمات‌های فرانسوی در واشنگتن و مقر سازمان ملل را هم کرده است.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه خواهان آن شده که مساله جاسوسی در نشست رهبران اتحادیه اروپا که به زودی برگزار می‌شود، مطرح گردد.

رهبران کشورهای اروپایی خواهان توضیح دولت آمریکا در مورد فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا در اروپا شده‌اند.

میشل بارنیه،کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا هم به بی بی سی گفته است که اعتماد اروپائیان به آمریکا متزلزل شده است.

دولت آلمان نگفته است که چگونه از ادعای جاسوسی خبردار شده است. هفته‌نامه اشپیگل که پیشتر بر اساس اسناد و مدارک ادوارد اسنودن گزارش‌هایی در مورد فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر کرده بود، گفته است که با تحقیقات گزارشگران خود به این اطلاعات دست یافته است.

Image caption خانم مرکل خواهان "توضیح کامل" دولت آمریکا در باره شنود تلفن همراه خود شده است

شنود تلفنی در آلمان موضوع حساسی به شمار می‌رود و به خصوص برای شهروندان آلمان شرقی سابق مهم است. دولت کمونیستی آلمان شرقی به تجسس در امور شخصی مردم دست می زد و خانم مرکل نیز کودکی خود را در آلمان شرقی گذرانده است.

روزنامه‌های آلمان واکنش تندی به ادعاهای مطرح شده نشان داده‌اند. روزنامه زود دویچه تسایتونگ، که از معتبرترین روزنامه‌های آلمان است، در صفحه اول خود آن را "بزرگ‌ترین توهین" خوانده است.

پیش از این هم گزارش‌هایی از فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا علیه روسای جمهوری برزیل و مکزیک منتشر شده بود که با واکنش شدیدی رو به رو شد. آمریکا قویا این ادعاها را تکذیب کرده است.

دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل، در اعتراض به احتمال جاسوسی آمریکاییان، سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به آمریکا را لغو کرد.

مطالب مرتبط