آنگ سن سوچی: خشونت‌های قومی علیه اقلیت مسلمان پاکسازی قومی نیست

Image caption خانم سوچی معمولا از موضع‌گیری صریح در قبال خشونت‌های قومی کشورش خودداری کرده است

آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان در میانمار (برمه) می‌گوید خشونت‌های قومی در کشورش علیه اقلیت مسلمانان روهینگیا پاکسازی قومی نیست.

تنش میان بوداییان و اقلیت مسلمان در میانمار طی چند سال اخیر افزایش چشمگیری یافته است.

آنگ سن سوچی در مصاحبه با بی بی سی تاکید کرد که بودایی‌ها نیز در میانمار مورد خشونت واقع می‌گیرند و ترس و وحشت در هر دو سو، هم مسلمانان و هم بودایی‌ها دیده می‌شود.

هنگامی که خبرنگار بی‌بی‌سی به خانم سوچی گفت که اکثریت افرادی که از خشونت‌ها آسیب دیده‌اند، مسلمان هستند، او در پاسخ گفت که بسیاری از بودایی‌های برمه هم (به دلیل خشونت‌ها) مجبور به ترک کشور شده‌اند.

خانم سوچی معمولا از موضع‌گیری صریح در قبال خشونت‌های قومی کشورش خودداری کرده است.

منتقدان آنگ سن سوچی را که برنده جایزه صلح نوبل هم شده، متهم می‌کنند که در مورد حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا سکوت اختیار کرده است.

او سال پیش هم گفته بود که بدون بررسی ریشه این مشکلات از نفوذش در این مورد سوء‌استفاده نمی‌کند.

خانم سوچی گفته بود که هر دو طرف درگیری از این خشونت‌ها صدمه دیده‌اند و او در جایگاهی نیست که جانب یکی از طرفین را بگیرد.

بسیاری از مردم میانمار، مسلمانان ساکن روخاین را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند و آنان را شهروندان کشور تلقی نمی‌کنند.

مسلمانان روهینگیا عمدتا در استان روخاین در غرب کشور ساکن هستند و اغلب با تبعیض رو به رو هستند.

در خشونت‌های قومی سال گذشته میان بودائیان و اقلیت مسلمان روهینگیا صدها نفر کشته شدند و هزاران نفر نیز خانه و کاشانه خود را از دست دادند.

بیش از ۱۴۰ هزار نفر از ساکنان این منطقه از خشونت‌های قومی سال پیش گریخته‌اند و بیشتر آنها در اردوگاه‌های موقتی زندگی می‌کنند.

سال پیش والری آموس، مسئول امور بشردوستانه در سازمان ملل گفته بود از وضعیتی که مسلمانان میانمار به دلیل درگیری‌های قومی با آن مواجه هستند، وحشت‌زده شده است.

مطالب مرتبط