افشای ابعاد تازه‌ای از شنودهای تلفنی از سوی آمریکا

کامپیوتر
Image caption مادلین آلبرایت وزیر خارجه پیشین آمریکا، می‌گوید شنود کشورها از مقامات یکدیگر، برایش غیرمنتظره نیست

نشریه بریتانیایی گاردین گزارش کرده بر اساس سندی که بدست آورده است یک مقام آمریکایی که نامش ذکر نشده، ۲۰۰ شماره تلفن را فهرست کرده و خواسته که سازمان امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) فورا این خطوط تلفن را زیر نظر بگیرد.

به گفته این نشریه بریتانیایی نامی از این افراد برده نشده اما شماره تلفن ۳۵ تن از رهبران جهان هم در بین آنها بوده است.

گاردین می‌گوید که این سند از جمله مواردی است که توسط ادوارد اسنودن افشا شده است.

به گزارش گاردین بر اساس این سند محرمانه ان‌اس‌ای از مقامات ارشد که "مشتری" این سازمان هستند (یعنی از جمله کاخ سفید، وزارت خارجه، و وزارت دفاع) خواسته بوده "دفترچه تلفن" خود را با این سازمان اطلاعاتی به اشتراک بگذارند تا آنها بتوانند خطوط تلفن شماری از مقامات خارجی را به سامانه نظارتی خود اضافه کنند و آنها را زیر نظر بگیرند.

با این حال طبق سندی که به دست گاردین رسیده، این نظارت‌های تلفنی که حالا مایه دردسر شده، اساسا "نتایج اندکی" در بر داشته است.

این سند در حالی منتشر می‌شود که رابطه آمریکا با متحدینش بر سر شنود تلفن‌ها وارد ابعاد تازه‌ای شده است.

ناخشنودی مرکل

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در واکنش به شنود احتمالی تلفن همراه خود توسط آمریکا گفته است که میان متحدان و شرکا باید اطمینان و اعتماد برقرار باشد و چنین اعتمادی باید دوباره برقرار شود.

خانم مرکل در آستانه نشست سران اتحادیه اروپا که تحت تاثیر گزارش‌های منتشره مبنی بر شنود مکالمات تلفن همراه صدراعظم آلمان توسط آژانس امنیت ملی آمریکا قرار گرفته، گفت که دوستان نباید جاسوسی یکدیگر را بکنند.

صدراعظم آلمان تاکید کرد که این پیام را به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا منتقل کرده است. خانم مرکل خواهان "توضیح کامل" دولت آمریکا در این‌باره شده است.

نخست‌وزیران چندین کشور اروپایی نیز ادعاهای مطرح شده را غیر قابل قبول خوانده و خواهان توضیح دولت آمریکا شده‌اند.

آمریکا گفته است که مکالمات تلفنی صدراعظم آلمان را شنود نمی‌کند اما در عین حال این مساله را که شاید قبلا دست به این کار زده باشد تکذیب نکرده است.

در همین حال جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، از صحبت‌کردن درباره گزارش‌ها از شنود تلفن شخصی صدر اعظم آلمان سرباز زده است.

آقای کارنی گفت که کاخ سفید درباره این گزارش‌های منتشر شده به‌خصوص، حرفی نمی‌زند.

به گفته آقای کارنی، گفت‌وگوها در این باره به کانال‌های دیپلماتیک محدود می‌ماند. او اذعان کرده که گزارش‌های اخیر، مایه تنش در روابط آمریکا با کشورهای دیگر شده است.

"شنود عادی است"

این در حالیست که مادلین آلبرایت وزیر خارجه پیشین آمریکا، می‌گوید شنود کشورها از مقامات یکدیگر، برایش غیرمنتظره نیست.

خانم آلبرایت که در سخنانی در "مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا" گفته است این نکته برای کسی تعجب‌آور نیست و "کشورها علیه یکدیگر فعالیتهای جاسوسی دارند."

خانم آلبرایت گفته است: "خیلی خوب بیاد دارم که وقتی در سازمان ملل بودم، سفیر فرانسه پیش من آمد و گفت: 'چرا در گفتگو با فلانی، اون (حرف رو) گفتی؟ در مورد اینکه چرا تو (آلبرایت) تمایل‌داری که خانم‌ها در دولت باشند؟' "

و من هم در جواب گفتم: "نفهمیدم (چی گفتی)؟!" خانم آلبرایت اضافه کرده معلوم بود که آنها (فرانسویها گفتگوهای مرا) شنود کرده بودند.

پیش از این هم گزارش‌هایی از فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا علیه روسای جمهوری برزیل و مکزیک منتشر شده بود که با واکنش شدیدی رو به رو شد.

پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و به دنبال واکنشها به شنود تلفن برخی از رهبران جهان از جمله برزیل در سخنانی قول داد که با بازنگری در رویه‌های کاری فعلی ان‌اس‌ای به "متحدانی" نظیر برزیل اطمینان خواهد داد که اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سرویس‌های مخفی تنها به "اطلاعات لازم برای حفاظت از افراد و شهروندانمان" محدود خواهد بود.

اما به گفته ناظران، گستره این شنودها بر روابط آمریکا با متحدانش ضربه زده است.

مطالب مرتبط