دولت سوریه و مخالفان چندین زن زندانی و گروگان لبنانی را مبادله کردند

زنان آزاد شده
Image caption تلویزیون الجزیره تصاویر تعدادی از زنان آزاد شده را پخش کرد

دولت سوریه و مخالفان تعدادی از اسیران خود را آزاد کرده‌اند.

گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه، مستقر در لندن، گفته است که دولت سوریه بیش از شصت زن زندانی را در "مبادله سه جانبه" زندانیان و گروگان‌ها آزاد کرده است.

برخی رسانه‌ها به نقل از منابع مخالف حکومت سوریه، شمار آزاد شدگان را شصت و یک گزارش کرده‌اند اما برخی گفته‌اند که شصت و چهار زن آزاد شده‌اند و براساس توافق اصلی، قرار است شصت و چهار نفر دیگر هم در روزهای آینده آزاد شوند.

براساس اظهارات مدافعان حقوق بشر در سوریه، ، اکثر زنان زندانی آزاد شده در زندان مرکزی دمشق، پایتخت و در سربازخانه‌ها و سایر پایگاه‌های نظامی در بازداشت بودند.

همچنین، گفته می‌شود که بسیاری از آنان از فعالان حقوق بشر بوده‌اند که به دلیل انتقاد از نقض حقوق بشر در کشورشان، زندانی شده بودند.

آزادی این زنان نتیجه توافقی پیچیده برای مبادله زندانیان و گروگان‌هاست که به گفته برخی منابع، با میانجیگری و همکاری دولت‌های قطر، ترکیه، سوریه و تشکیلات خودگردان فلسطینی و گروه‌های مخالف صورت گرفت.

گروه‌های مخالف دولت سوریه ۹ گروگان شیعه لبنانی را که در ماه مه سال گذشته میلادی گروگان گرفته بودند، آزاد کردند. دو خلبان اهل ترکیه هم که در اسارت شبه نظامیان لبنانی بودند، آزاد شدند.

پیشتر برخی مقامات لبنانی از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواسته بودند تا به منظور جلب موافقت مخالفان حکومت برای آزادی شیعیان لبنانی، با آزادی تعدادی از فعالان سیاسی زن موافقت کند. ظاهرا این درخواست مورد قبول قرار گرفت هر چند منابع رسمی دو کشور در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

مبادله "مخفیانه"

Image caption خانواده های گروگان های لبنانی برای استقبال از آنان در بیروت گرد آمدند

مبادله زندانیان و گروگان‌ها بدون اعلام رسمی و به شکلی کمابیش مخفیانه انجام شد زیرا دو طرف درگیری در جنگ داخلی سوریه همواره هرگونه تماس با یکدیگر را غیرقابل قبول دانسته‌اند.

حکومت سوریه گروه‌های مخالف را "تروریست" می‌خواند و همواره هرگونه تماس با آنان را رد کرده است. اگرچه مقامات دولتی از طرح بشار اسد برای مشارکت مخالفان در فعالیت‌های سیاسی سخن گفته‌اند، اما منظور آنان صرفا تشکل‌ها و افرادی است که در داخل کشور حضور دارند و به جای تلاش برای سرنگونی رژیم، از اصلاحات تدریجی حمایت می‌کنند.

مخالفان حکومت سوریه نیز ادامه زمامداری بشار اسد را غیرقابل قبول و حکومت او را فاقد مشروعیت دانسته و تا کنون هرگونه مذاکره و تماس با آن را مردود دانسته اند. به این ترتیب، هر یک از دو طرف نگران آن بوده است که انتشار هرنوع خبری در مورد "توافق" بر سر مبادله اسیران، به شناسایی مشروعیت طرف مقابل تعبیر شود.

در عین حال، گفته می‌شود گاه بین رده‌های پائین‌تر نیروهای دولتی و مخالفان، توافق هایی برای برقراری موضعی و موقت آتش بس صورت گرفته است.

علاوه بر آزادی زنان زندانی توسط دولت سوریه، یک زن وبلاگ‌نویس سوری هم به دستور دادگاهی در آن کشور آزاد شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، طل الملوحی، وبلاگ نویس بیست و دو ساله سوری که پیشتر به اتهام "جاسوسی برای یک قدرت خارجی" بازداشت و زندانی شده بود، از زندان آزاد شده است.

خانم الملوحی در سال ۲۰۰۹ و کوتاه مدتی پیش از آغاز حرکت اعتراضی علیه حکومت بشار اسد، بازداشت و به پنج سال حبس محکوم شد. او در آن زمان نوزده سال داشت.

مطالبی وبلاگ طل الملوحی عمدتا به وضعیت فلسطینیان ارتباط داشت و مشخص نیست که دولت سوریه به چه دلیل او را بازداشت و به چه دولیل آزاد کرده است.

مطالب مرتبط