دیوان بین المللی کیفری: معاون رئیس جمهور کنیا شخصا باید در دادگاه حضور یابد

Image caption ویلیام روتو تاکنون در بیشتر جلسات رسیدگی به اتهاماتش حضور داشته است

دیوان بین المللی کیفری در لاهه گفته است که ویلیام روتو، معاون رئیس جمهور کنیا باید شخصا در جلسات دادگاه رسیدگی به اتهاماتش در خصوص جنایت علیه بشریت حاضر شود.

دادستانان علیه حکم قبلی که اجازه می داد آقای روتو در کنیا بماند، تقاضای تجدید نظر کرده بودند.

در حکم جدید آمده که عدم حضور وی در جلسات دادگاه "موردی" خواهد بود و علت غیبت او در برخی جلسات دادگاه باید کاملا موجه باشد.

وکلای آقای روتو معتقد بودند دادگاه او می توانست به صورت غیابی برگزار شود.

او تاکنون در بیشتر جلسات رسیدگی به اتهاماتش حضور داشته است.

آقای روتو متهم است که در خشونت های قومی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۷ که به کشته شدن حدود ۱۲۰۰ نفر و آوارگی بیش از ۶۰۰ هزار نفر دیگر انجامید، نقش داشته است.

در پی آن انتخابات، نامزدهای شکست خورده از جمله اوهورو کنیاتا انتخابات را مخدوش خواندند و هواداران این نامزدها دست به اسلحه بردند.

دیوان بین‌المللی کیفری اوهورو کنیاتا، رئیس جمهور و ویلیام روتو، معاون او را به جنایت علیه بشریت متهم کرده است، ولی هردو این اتهامات را رد کرده‌اند.

Image caption اوهورو کنیاتا در ماه مارس امسال در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و پیروز این انتخابات شد

آقای کنیاتا و آقای روتو بارها خواسته‌اند که دیوان بین المللی از پیگرد آنها دست بردارد و می‌گویند که این اتهامات انگیزه سیاسی داشته است.

اوهورو کنیاتا، فرزند اولین رئیس‌جمهور کنیای پس از استقلال، در ماه مارس امسال که معاونت نخست‌وزیر کنیا را بر عهده داشت در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و پیروز این انتخابات شد.

حکم جدید دیوان بین المللی کیفری می تواند بر روی دادگاه آقای کنیاتا که قرار است ماه آینده برگزار شود، تاثیر داشته باشد.

دو هفته پیش رهبران اتحادیه آفریقا در جریان نشستی در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، از دیوان بین المللی کیفری خواستند که رسیدگی به پرونده‌های دو تن از رهبران کشورهای آفریقایی را به بعد از دوران حکومت آنها موکول کند.

اوهورو کنیاتا، رئیس جمهور کنیا و عمر البشیر، رئیس جمهور سودان از سوی این نهاد بین المللی متهم به ارتکاب جنایت علیه بشریت شده اند.

خبرنگاران می گویند حکم دیوان بین ا لمللی کیفری که امروز ابلاغ شد می تواند به تنش بیشتر میان این دادگاه و رهبران آفریقایی منجر شود که بارها آن را متهم کردند که با رهبران این قاره رفتاری "ناعادلانه" دارد.

.

مطالب مرتبط