آلمان و فرانسه در پی گفت‌و‌گو با آمریکا بر سر شنود مکالمات

Image caption مرکل می گوید بی اعتمادی ایجاد شده همکاری اطلاعاتی را مشکل می کند

آلمان و فرانسه برای پایان دادن به مناقشه ایجاد شده بر سر جاسوسی دیجیتال آمریکا از اتباع این کشورها در پی گفت و گو با ایالات متحده تا پایان سال جاری هستند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در پایان نخستین روز از اجلاس اتحادیه اروپا با اعلام این موضوع تاکید کرد که بی اعتمادی ایجاد شده بر سر این موضوع ، همکاری اطلاعاتی با آمریکا را مشکل کرده است.

سخنان خانم مرکل در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر شنود مکالمات تلفن همراه او و میلیون ها شهروند فرانسه به وسیله سازمان امنیت ملی آمریکا، ان اس ای، بیان شد.

این موضوع بر نخستین روز اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل در روز پنجشنبه سایه افکنده بود.

به گفته خانم مرکل، آلمان و فرانسه در پی تعریف چهارچوب جدیدی برای همکاری اطلاعاتی با آمریکا هستند.

خانم مرکل گفت که در پی ادامه همکاری با آمریکاست ولی تاکید کرد که به جای عذرخواهی کلامی خواهان عملی این کشور است.

همزمان، روزنامه واشنگتن به نقل از مقام های دولت آمریکا که از آنها نام نبرد، از هشدار ایالات متحده به سرویس های اطلاعاتی غربی درباره افشای همکاری های دو جانبه خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، افشای مدارکی که در اختیار ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی آمریکاست می تواند زوایای پنهان همکاری اطلاعاتی کشورهای مختلف که بعضی از آنها در ظاهر متحد ایالات متحده نیستند را با این کشور آشکار کند.

این همکاری های دو جانبه شامل جاسوسی از کشورهایی مانند روسیه، ایران و چین است.

'چهارچوب جدید'

خانم مرکل در کنفرانس خبری پنجشنبه شب خود گفت که تغییراتی مهمی باید در آینده روابط کشورش با آمریکا رخ دهد.

آنگلا مرکل گفت: "همه تلاش خود را خواهیم کرد که تا پایان سال به یک توافق مشترک درباره همکاری سازمان های اطلاعاتی آلمان و آمریکا و فرانسه و آمریکا برسیم و چهارچوبی برای همکاری داشته باشیم."

هرمن ون رومپوی، رئیس شورای اروپا در یک کنفرانس خبری جداگانه گفت رهبران اتحادیه اروپا از قصد آلمان و فرانسه برای برقراری گفت و گوهای دوجانبه بر سر نگرانی های اطلاعاتی مطلع شده اند.

به گفته آقای رومپوی دیگر کشورهای این اتحادیه نیز می توانند به این ابتکارعمل بپیوندند.

به گفته آقای رومپوی، گردآوری اطلاعات برای مبارزه با تروریسم حیاتی است ولی می تواند به اعتماد دوجانبه لطمه بزند.

خانم مرکل از آمریکا خواسته است درباره گزارش های منتشر شده از عملیات محرمانه آمریکا برای شنود مکالمات تلفنی و دیجیتال توضیح دهد.

او چهارشنبه در تماس با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را در جریان نگرانی های خود قرار داد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز نسبت به گزارش های منتشر شده درباره شنود مکالمات تلفنی شهروندان این کشور به وسیله آمریکا ابراز نگرانی کرده است.

از سوی دیگر مطبوعات ایتالیایی از شنود مکالمات تلفنی و اینترنتی شهروندان این کشور به وسیله آمریکا و بریتانیا خبر داده اند.

اطلاعات مربوط به عملیات محرمانه شنود ایالات متحده به وسیله ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا افشا شده است.

بر این اساس، سازمان های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا ترافیک اینترنتی سه کابل عمده زیر دریایی را شنود کرده اند.

روزنامه گاردین نیز از شنود مکالمات تلفنی رهبران ۳۵ کشور جهان خبر داده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید با خودداری از واکنش به گزارش های افشاگرانه اخیر گفته است که گفت‌وگوها در این باره به کانال‌های دیپلماتیک محدود می‌ماند.

مطالب مرتبط