مخالفان دولت سوریه مرگ رهبر جبهه النصره را تایید نمی‌کنند

پیکارجویان النصره
Image caption کاخ سفید گروه اسلامگرای النصره را در فهرست تروریستی قرار داده است

در حالی که تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید رهبر جبهه النصره که با گروه اسلامگرای القاعده مرتبط است کشته شده است نیروهای مخالف دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، می‌گویند "نمی‌توانند مرگ ابو محمد الجولانی را تایید کنند.

این در حالی است که ساعاتی پیش، تلویزیون دولتی سوریه در خبری فوری اعلام کرد که ابو محمد الجولانی، در درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح بشار اسد در غرب سوریه کشته شده است.

منابع مستقل هنوز صحت و سقم این خبر را تایید نکرده اند اما یکی از منابع نزدیک به مخالفان در شهر لاذقیه به بی‎بی‌سی گفته به باور او آقای الجولانی ساعاتی پیش از حمله این منطقه را ترک کرده بود.

درباره گروه‌های جهادی مخالف دولت سوریه بیشتر بخوانید

جبهه النصره مدعی است که بسیاری از عملیات‌های انتحاری در جریان درگیری‌های دو سال گذشته با دولت سوریه را شبه نظامیان این گروه اسلامگرا انجام داده اند.

آمریکا این گروه از مخالفان دولت سوریه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

روز جمعه (سوم آبان) همچنین گزارش شد که پیکارجویان النصره در میان کشته شدگان گروهی از مخالفان مسلح بودند که روز جمعه در عملیات نیروهای دولتی در حوالی دمشق غافلگیر شدند.

این حمله در بخش شرقی منطقه غوطه در حوالی دمشق، پایتخت سوریه روی داد. همان منطقه‌ای که ماه گذشته گزارش‌ها درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه ساکنان آن، خبرساز شد.

تلویزیون دولتی سوریه در گزارشی اجساد چندین مرد را نشان داده که در کنار رودخانه و در حالی که اسلحه و مهمات در کنار خود دارند، کشته شده اند.

در این گزارش دولت سوریه اعلام کرده است "غوطه گورستان تروریست‌ها شده است." تعداد کشته شدگان این حمله ۴۰ نفر اعلام شده است.

چهل کشته در انفجار مسجد

روز جمعه (۲۵ اکتبر - سوم آبان) استان دمشق همچنین با انفجاری خونین در برابر یک مسجد و پس از اقامه نماز جمعه روبرو بود. انفجاری که دست کم چهل کشته برجای گذاشته است.

این انفجار در برابر مسجدی در ناحیه باستانی سوق وادی بَردی روی داد و گزارش شده که چند کودک هم در میان کشته شدگان بوده‌اند.

دولت سوریه و مخالفان آن یکدیگر را به ترتیب دادن این انفجار متهم می‌کنند.

همزمان نروژ از کمک به سازمان ملل متحد در خنثی سازی تسلیحات شیمیایی سوریه سر باز زده است.

در حالی که سوئد اعلام آمادگی کرده است تا بخشی از مسئولیت ترابری هوایی تسلیحات شیمیایی حاوی آرسنال را بر عهده بگیرد، نروژ از آمریکا خواسته تا مسئولیت خنثی‌سازی این تسلیحات را بر عهده بگیرد چرا که این کشور "منطقه جغرافیایی مناسب" برای چنین عملیاتی را در اختیار ندارد.

موج جدید آوارگان با آغاز فصل سرما

سازمان غیر دولتی پزشکان بدون مرز اعلام کرده که همزمان با نزدیک شدن به فصل سرما و با توجه به ادامه درگیری‌ها، انتظار می‌رود حدود ۱۳۰ هزار آواره سوری جدید نیاز به اسکان و کمک های فوری پیدا کنند.

سازمان پزشکان بدون مرز روز جمعه در بیانیه‌ای جدید اعلام کرده ادامه بمباران و آتش‌باری‌ها در منطقه السفیره واقع در شمال سوریه، موج جدیدی از آوارگان را در این منطقه به راه انداخته و این در حالی است که مناطق مرزی و اردوگاه‌ها دیگر ظرفیت پذیرش آوارگان جدید را ندارد.

همزمان از شهر طرابلس لبنان خبر می‌رسد که درگیری‌های خیابانی در این شهر طی چند روز گذشته ادامه یافته و طی آن دست کم پنج نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر مجروح شده‌اند.

مطالب مرتبط