آمریکا آماده پیدایش حزب سوم؟

Image caption بدبینی مردم آمریکا به سیاستمداران این کشور رکورد تازه‌ای ثبت کرده است

بن بست سیاسی اخیر در کنگره آمریکا، که به تعطیلی شانزده روزه دولت و قرار گرفتن کشور در لبه یک بحران شدید اقتصادی انجامید، از تحولات مهمی در ساختار سیاسی ایالات متحده پرده برداشت.

پس از توافق دقیقه ۹۰ دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر بازگشایی دولت و بالا بردن سقف بدهی‌ها، این فقط آمریکایی‌ها نبودند که نفس راحتی کشیدند.

کمی پیش از این توافق اجباری، رئیس صندوق بین المللی پول هشدار داده بود که ناکامی دولت آمریکا در بازپرداخت به موقع بدهی‌هایش می‌تواند عواقب وخیمی برای اقتصاد جهان داشته باشد.

چین، بزرگترین طلبکار آمریکا هم، با لحنی طعنه آمیز از وضعیت ایالات متحده ابراز نگرانی کرد.

کنگره آمریکا از دو مجلس نمایندگان و سنا تشکیل شده است. سه سال است که مجلس نمایندگان در کنترل حزب جمهوری خواه است و مجلس سنا با حاشیه‌ای باریک هنوز در دست دموکرات‌ها است.

بحرانی که آمریکا را تا لبه پرتگاه پیش برد، شاید موقتا فروکش کرده باشد، اما اگر تا یکی دو ماه آینده، توافقی دراز مدت بر سر سقف بدهی‌های دولت میان دو حزب صورت نگیرد، سایه بحران باز بر سر دولت باراک اوباما سنگینی خواهد کرد. مجلس نمایندگان که در سه سال گذشته تقریبا با هر لایحه مهم دولت آقای اوباما مخالفت کرده، بعید است که عقب نشینی کند.

در این میان، شهروندان عادی آمریکا، از جدال‌های سیاسی به ستوه آمده‌اند. نتایج تازه ترین نظرسنجی‌ها، نشان می‌دهد که نمایندگان هر دو مجلس، باید نگران آینده سیاسی خود باشند. تقریبا یک سال دیگر، آمریکا شاهد انتخابات مجلس نمایندگان خواهد بود، انتخاباتی که هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.

Image caption شهروندان عادی آمریکا، از جدال‌های سیاسی به ستوه آمده‌اند

بر اساس یک نظرسنجی سی ان ان، بدبینی مردم آمریکا به سیاستمداران این کشور رکورد تازه‌ای ثبت کرده است، هر چند که سهم حزب جمهوریخواه از این بدبینی بیشتر است. در این نظرسنجی، تنها دوازده درصد از آمریکایی‌ها از عملکرد کنگره راضی بودند. در جریان تعطیلی قبلی دولت آمریکا که در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون پیش آمد، میزان رضایت از عملکرد کنگره ۳۰ در صد بود.

در نظر سنجی دیگری که موسسه پیو انجام داد، میزان رضایت مردم از رهبران دو حزب جمهوری‌خواه (۳۱ درصد) و دموکرات (۲۰ درصد) و آقای اوباما (۴۳ درصد) قرار دارد. در این نظرسنجی، ۷۴ درصد از آمریکایی‌ها گفته اند که اگر اعضای کنگره دوباره در انتخابات نامزد شوند، خواهان شکست آنها خواهند بود.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که سرخوردگی مردم آمریکا از سیاستمداران، زمینه را برای ظهور یک حزب سوم فراهم آورده است. به ویژه آن که در نظرسنجی‌ها، از هر ده آمریکایی، شش نفر گفته‌اند که خواهان شکل گیری یک حزب جدید هستند.

در ایالات متحده، جز دو حزب بزرگ رقیب، ده‌ها حزب دیگر فعالیت دارند، از جمله حزب آزادی‌خواه، حزب سبز و حزب قانون اساسی. با این همه، هیچ یک از این احزاب نتوانسته‌اند از گستردگی، نفوذ و قدرت دو حزب اصلی برخوردار شوند.

جنبش اشغال وال استریت که دو سال پیش از نیویورک شروع شد و دامنه‌اش به شهرهای دیگر آمریکا کشیده شد، مدتی به این احتمال قوت بخشید که با پی ریزی ساختاری تشکیلاتی، منسجم و منضبط، شاید این جنبش بتواند به حزب بزرگی در کنار احزاب دموکرات و جمهوری خواه بدل شود، اما این جنبش نتوانست از اعتراض به وضع موجود فراتر رود و ساختار، اساسنامه و برنامه پیدا کند.

مطالب مرتبط