آغاز اعتصاب عمومی سه روزه در بنگلادش

Image caption دو رقیب دیرینه: شیخ حسینه، سمت راست، نخست وزیر؛ و خالده ضیا (سمت چپ) رهبر حزب ملی‌گرا

احزاب اپوزیسیون بنگلادش در اعتراض به کوتاهی دولت در تشکیل یک کابینه موقت در آستانه انتخابات عمومی آن کشور، اعتصابی سه روزه آغاز کرده اند.

حزب ملی‌گرای بنگلادش که تحت رهبری خالده ضیا قرار دارد، به اتفاق گروههای هم‌پیمان خواستار کناره گیری دولت فعلی بنگلادش پیش از برگزاری انتخابات ماه ژانویه آینده است.

شیخ حسینه، نخست وزیر بنگلادش پس از مرگ حد اقل شش نفر در ناآرامیهای سیاسی در روز جمعه گذشته از اپوزیسیون خواسته بود که برنامه اعتصاب عمومی را لغو کند.

بیش از یکصد نفر در درگیریهای روز جمعه میان پلیس و مخالفان دولت مجروح شدند.

حزب ملی‌گرای بنگلادش به اتفاق گروه کوچکتر موسوم به جماعت اسلام قصد دارد که از طریق این اعتصاب عمومی سه روزه اداره امور بنگلادش را موقتا فلج کند.

خواسته مخالفان دولت این است که جریان انتخابات آتی بنگلادش توسط یک دولت موقت بی طرف اداره شود.

خانم حسینه که رهبر "عوامی لیگ"، حزب حاکم آن کشور است گفته که دولت او پیش از برگزاری انتخابات از قدرت کنار نخواهد رفت و نمی توان از یک دولت موقت فاقد مشروعیت عمومی خواست که بر انتخابات نظارت کند.

گفته شده است که پیش از تماس تلفنی خانم حسینه با خالده ضیا در تلاش ناموفق برای لغو کردن اعتصاب عمومی، این دو زن رقیب دیرینه سیاسی برای ده سال بود که با هم صحبت نکرده بودند.

حزب ملی‌گرای بنگلادش و دیگر گروههای اپوزیسیون بیم از آن دارند که دولت در صورت حفظ قدرت تا زمان انتخابات در جریان برگزاری انتخابات و شمارش آرا تقلب خواهد کرد.

بیش از ١٥٠ نفر از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون در اثر درگیریهای خیابانی با پلیس بنگلادش جان خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط