دلایل امنیتی مانع از بازرسی کامل تاسیسات شیمیایی سوریه شد

Image caption سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی در گفته است سوریه این اطلاعات را به عنوان بخشی از توافق به دست آمده بین روسیه و آمریکا در یک ماه پیش ارائه کرده است

بازرسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد می گویند "دلایل امنیتی" مانع بازرسی از دو محل مربوط به تسلیحات شیمیایی در سوریه شده است.

سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی در بیانیه ای گفته است کار بازرسان در ۲۱ محل از مجموع ۲۳ محل اعلام شده مربوط به تسلیحات شیمیایی به پایان رسیده است.

براساس این بیانیه تلاش برای اطمینان از دسترسی ایمن به دو محل باقیمانده ادامه خواهد یافت.

روز یکشنبه سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی اعلام کرده بود دولت سوریه جزئیات طرح مربوط به انهدام تسلیحات و ذخایر شیمیایی خود را به آنها ارائه کرده است.

به گفته این نهاد بین‌المللی این مدارک روز پنج شنبه ( ۲۴ اکتبر) سه روز قبل از اتمام مهلت تعیین شده، ارائه شده است.

قرار بود این سازمان تمامی ۲۳ محل تولید تسلیحات شیمیایی و همچنین ذخایر تجهیزات شیمیایی سوریه تا پایان روز یکشنبه ۲۷ اکتبر بازرسی کند.

سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی در بیانیه‌ای گفته است سوریه این اطلاعات را به عنوان بخشی از توافق به دست آمده بین روسیه و آمریکا در یک ماه پیش ارائه کرده است.

این اطلاعات زمینه لازم را در مورد طرح‌هایی که باید برای انهدام سیستماتیک و کامل تسلیحات و تجهیزات شیمیایی سوریه ارائه شود، فراهم می‌کند.

براساس این توافق تا اواسط سال آینده میلادی (۲۰۱۴) تمامی تسلیحات شیمیایی سوریه باید منهدم شوند.

براساس گزارش‌های دریافتی سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی تا روز گذشته ( جمعه ۲۶ اکتبر) از ۱۹ محل مربوط به تسلیحات شیمیایی سوریه بازدید کرد.

هنوز در این‌باره که چگونه و کجا عملیات مربوط به تخریب تسلیحات شیمیایی انجام می‌گیرد، تصمیمی گرفته نشده است.

اطلاعات ارائه شده از سوی سوریه طرحی کلی را برای انهدام این تسلیحات شامل می‌شود که باید توسط سازمان منع تسلیحات شیمیایی تا ۱۵ نوامبر( ماه آینده میلادی) مورد بررسی قرار گیرد.

روز جمعه ( ۲۵ اکتبر) نروژ در خواست آمریکا را مبنی بر دریافت محموله‌ای از تسلیحات شیمیایی سوریه برای انهدام رد کرد.

دولت نروژ در توضیح علت رد درخواست آمریکا گفت که قادر نیست تا ضرب الاجل تعیین شده عملیات انهدام را به اتمام برساند.

مطالب مرتبط