اوباما از شنود تلفن مرکل 'مطلع نبود'

Image caption گزارش شده که آقای اوباما از خانم مرکل عذرخواهی کرده

سازمان امنیت ملی آمریکا می‌گوید که آنها به باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور از شنود تلفن‌های آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان چیزی نگفته‌اند.

سخنگوی سازمان امنیت ملی آمریکا گفت که ژنرال کیت الکساندر هیچ وقت درباره شنود تلفن های خانم مرکل با رئیس جمهوری آمریکا گفتگو نکرده است.

رسانه‌های آلمانی می‌گویند که از سال ۲۰۰۲ تلفن‌های خانم مرکل شنود می‌شده و از سال ۲۰۱۰ آقای اوباما از این موضوع باخبر بوده است.

اتهام‌های وارد شده به آمریکا در این خصوص، یکی از بزرگترین بحران‌های دیپلماتیک بین دو کشور را در دوره معاصر رقم زده است.

یکی از روزنامه های مردم‌پسند آلمان نوشته که ژنرال الکساندر شخصا به باراک اوباما در این‌باره اطلاع داده بود.

یک منبع در درون سازمان امنیت ملی آمریکا همچنین به این روزنامه گفته که آقای اوباما جلوی این کار را نگرفته و حتی از آنها خواسته تا او را در جریان یافته‌هایش قرار دهند.

در این گزارش آمده که آقای اوباما به خانم مرکل "اعتماد ندارد".

'عاری از حقیقت'

سازمان امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه، مندرجات این گزارش را تکذیب کرد.

ونی واینز، سخنگوی سازمان امنیت ملی آمریکا گفت: "(ژنرال) الکساندر نه تنها در سال ۲۰۱۰ درباره عملیات اطلاعاتی برون مرزی شامل چیزی که درباره صدراعظم آلمان، خانم مرکل، می شود با آقای اوباما صحبت نکرده است بلکه هیچ گاه درباره عملیاتی که از آن نام برده می شود و شامل خانم مرکل می شود هیچ صحبتی با او نداشته است."

او اضافه کرد که گزارش های رسانه ها در صورتی که خلاف این را بگویند، "عاری از حقیقتند".

البته در بیانیه سخنگوی سازمان امنیت ملی آمریکا عنوان نشده که آیا از طریق دیگری آقای اوباما از این ماجرا باخبر شده یا نه.

از جانب رئیس جمهوری آمریکا نقل شده که در تماس تلفنی روز چهارشنبه اش با خانم مرکل، به او گفته که او از این عملیات مطلع نبوده است.

آلمان روسای بخش های اطلاعاتی خود را در هفته های آتی به واشنگتن می فرستد تا درباره این گزارش ها تحقیق کنند. گزارش هایی که خشم آلمان را برانگیخته است.

مطالب مرتبط