'شنود شصت میلیون مکالمه تلفنی اسپانیایی‌ها توسط آمریکا ظرف یک ماه'

Image caption یکی از معترضان به 'شنود تلفن‌ها' توسط دولت، در تجمعی جلوی کنگره آمریکا

رسانه های اسپانیایی خبر داده اند که به تازگی و تنها در یک ماه، سازمان امنیت ملی آمریکا شصت میلیون تماس تلفنی در اسپانیا را زیر نظر داشته است.

این خبر پس از آن منتشر می شود که در روزهای گذشته خبر شنود و ضبط مکالمات دیپلمات‌ها، تجار و مظنونان عملیات تروریستی در آلمان و فرانسه برای آمریکا دردسر شده بود.

بیشترین جنجال هم بر سر شنود تلفن های آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به پا شد که بنا به گزارش رسانه ها از یازده سال پیش به این سو در جریان است.

حال رسانه های اسپانیایی خبر داده اند که سازمان امنیت ملی آمریکا در کشور آنها هم دست به شنود می زند.

این رسانه ها، از رصد شدن شصت میلیون تماس تلفنی در دسامبر گذشته در اسپانیا خبر داده اند.

آنها گزارش‌هایشان را بر اساس مدارکی نوشته اند که ادوارد اسنودن، کارمند سابق در یکی از شرکت های وابسته به سازمان امنیت ملی آمریکا منتشر کرده است.

رسانه های اسپانیایی گزارش داده اند که مدارک جدید نشان می دهد که آمریکایی ها طول زمان هر تماس تلفنی و شماره تماس گیرنده و کسی که با او تماس گرفته شده را ثبت کرده اند.

آن طور که روزنامه ها نوشته اند محتوای این تماس ها در گزارش هایی که در اختیار آنها قرار گرفته، وجود ندارد.

همچنین خبر آمده که سفیر آمریکا در مادرید، به وزارت خارجه اسپانیا احضار شده تا با او درباره این اتهام ها صحبت شود.

گزارش‌های روزنامه های اسپانیا تاکید می کند که شنود شامل حال تماس های تلفنی سیاستمداران اسپانیایی هم می شده است.

انتشار اخبار مربوط به شنود یا ضبط مکالمات تلفنی شهروندان کشورهای اروپای غربی، خشم مردم و دولت های اروپایی را برانگیخته است.

قرار است یک هیئت پارلمانی از اتحادیه اروپا با روسای بخش های امنیتی آمریکا و نمایندگان کنگره این کشور دیدار کنند تا درباره اتهام های وارد شده صحبت کنند.

همچنین قرار است گروهی از مقام های امنیتی آلمان هم به واشنگتن بروند تا درباره دلایل و میزان شنود مکالمات صدراعظم کشورشان تحقیق کنند.

ادوارد اسنودن که پیشتر خبرهای دیگری درباره شنود و ضبط مکالمات تلفنی مردم آمریکا و کشورهای دیگر منتشر کرده بود، اکنون در روسیه پناهندگی موقت دارد.

مطالب مرتبط