برزیل واکسن سرخجه ارزان صادر می کند

Image caption این اولین بار است که برزیل واکسن سرخجه و سرخک را صرفا برای صادرات تولید می کند.

برزیل درصدد تولید واکسن ارزان قیمت سرخجه و سرخک برای صادرات به کشورهای درحال توسعه است

براساس طرح اعلام شده توسط برزیل، قرار است تا سال ۲۰۱۷ سالانه ۳۰ میلیون دوز واکسن به کشورهای آفریقایی، آسیا و آمریکای لاتین صادر شود.

بنیاد اسوالدو کروز، بهترین موسسه تحقیقاتی پزشکی برزیل برای عملی کردن این پروژه یک میلیون دلار کمک از بنیاد ملیندا و بیل گیتز دریافت کرده است.

انتظار می رود این واکسن ارزانترین قیمت در بازار را داشته باشد و اولین واکسن صادراتی تولید برزیل خواهد بود.

در حال حاضر تنها هند چنین واکسنی تولید می کند.

ارزانترین واکسن

بایو مانگینوز، یکی از واحدهای بنیاد اسوالدو کروز در ریو دو ژانیرو، مسئول تهیه این واکسن خواهد بود. قرار است هر دوز این واکسن ۰.۵۴ دلار یا ۵۴ سنت قیمت داشته باشد.

الکساندر پادیلا وزیر بهداشت برزیل، خبر مشارکت بنیاد خیریه بنیان گذار شرکت مایکروسافت را با این شرکت تحقیقاتی برزیل اعلام کرد.

آقای پادیلا به خبرنگاران گفت: "توافقی که ما امضا می کنیم به سرمایه گذاری و خرید بیشتر منجر می شود و خود این به صادرات با قیمت پایین تر کمک می کند."

دولت برزیل می گوید برای این کار یک مرکز تولیدی تازه در ریودو ژانیرو می سازد و با این کار هم اشتغال زایی می کند و هم مهارت زایی.

در حال حاضر برزیل به ۷۵ کشور واکسن صادر می کند اما اولین بار است که برزیل واکسن سرخجه و سرخک را صرفا برای صادرات تولید می کند.

سرخک یک بیماری ویروسی است که فرد معمولا در کودکی به آن مبتلا می شود. نرخ سرایت بالایی دارد و می تواند با سرفه و عطسه منتشر شود. سازمان بهداشت جهانی می گوید سرخک سالانه ۱۵۸ هزار نفر را می کشد که اغلب آنها کودکان زیر پنج سال هستند.

سرخجه، که به سرخک آلمانی نیز مشهور است با ویروس منتقل می شود. اگر زن بارداری در سه ماهه اول حاملگی به سرخجه مبتلا شود احتمال دچار شدن جنین به نقص عضو و یا حتی مرگ بالا می رود.