اذعان آمریکا به لزوم محدودیت جاسوسی

Image caption جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران

در واکنش به گزارش های جنجال برانگیز جاسوسی آمریکا در کشورهای متحد خود، کاخ سفید اذعان کرده باید محدودیت های بیشتری بر عملیات گردآوری اطلاعات آژانس های امنیتی این کشور اعمال شود.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت دولت آمریکا متوجه این نکته هست که باید محدودیت های بیشتری بر نحوه جمع آوری و استفاده از اطلاعات در آمریکا اعمال شود و نگرانی از نقض حریم خصوصی افراد در جلسات سیاست گذاری لحاظ خواهد شد.

گفته های آقای کارنی پس از آن صورت گرفت که گزارش هایی درباره شنود مکالمات رهبران سیاسی متحد آمریکا و جمع آوری اطلاعات تلفنی در آلمان، فرانسه، اسپانیا، و برزیل منتشر شد.

یک هیات اروپایی در واشنگتن گفته این فعالیت ها باعث سلب اعتماد از آمریکا می شود.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفته است آمریکا از توانایی خود در جمع آوری اطلاعات برای پیشبرد اهداف اقتصادی خود استفاده نمی کند و رییس جمهوری آمریکا متعهد است که این اطلاعات تنها از آن جهت جمع آوری شوند که برای امنیت آمریکا لازم است.

آقای کارنی افزوده است: "ما باید مطمئن شویم که منابع اطلاعاتیمان در جهت اهداف سیاست خارجی و امنیت ملی ما قرار دارد و به بهترین وجه ممکن محاسن و مخاطرات فعالیت های خود را سنجیده ایم." به گفته سخنگوی کاخ سفید قرار است منابع اطلاعاتی آمریکا کاملا بازبینی شوند و "نتایج این بازبینی می تواند به دولت کمک کند از امنیت شهروندان آمریکا و متحدانش اطمینان یابد و درعین حال نگرانی های مطرح از نقض حریم خصوصی در آمریکا و کشورهای دیگر را رفع کند."

نگرانی های جدی

نه رییس جمهوری آمریکا و نه جی کارنی سخنگوی کاخ سفید واکنش مستقیمی درباره گزارش های مربوط به شنود مکالمات رهبران کشورهای متحد آمریکا نشان نداده اند.

اوایل روز دوشنبه نمایندگان کمیته های آزادی های مدنی، عدالت و امور داخلی در پارلمان اتحادیه اروپا درباره گزارش های مربوط به جاسوسی آمریکا در کشورهای اروپایی با اعضای کنگره آمریکا صحبت کردند.

کلود مورس، نماینده بریتانیا در این پارلمان به بی بی سی گفت: "ما می خواستیم مستقیما به آنها منتقل کنیم که نگرانی از جاسوسی گسترده آمریکا و نقض حقوق شهروندان اروپایی یک نگرانی جدی است. این نماینده پارلمان اروپا افزود که پاسخ هایی که از سوی اعضای کنگره آمریکا شنیده برای او و هم قطارانش متقاعد کننده نبوده است: " جواب می دهند، اما نه جوابی که ما به دنبالش هستیم. ما از شنیدن اینکه جاسوسی همیشه بوده و حالا هم هست خسته شده ایم."

اسپانیا نیز از آمریکا خواسته جزییات شنودهایی که در این کشور انجام می دهد دراختیار مادرید بگذارد.

براساس گزارش های منتشر شده آژانس امنیت ملی آمریکا ۶۰ میلیون تماس تلفنی را ظرف یک ماه در اسپانیا زیر نظر داشته است.

براساس این گزارش که توسط روزنامه الموندو منتشر شده، آژانس امنیت ملی آمریکا ده ها میلیون تماس تلفنی، پیام متنی و ای میل شهروندان اسپانیا را در ماه دسامبر تا ژانویه ۲۰۱۲ ردیابی کرده است. اوج این ردگیری ها روز ۱۱ دسامبر ۲۰۱۲ بوده است.

این افشاگری ها از اسنادی برمی خیزد که توسط ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر شده است.

آقای اسنودن در حال حاضر فراری است و در روسیه زندگی می کند.

مشخص نیست که گردآوری اطلاعات در اسپانیا از طریق فیبرهای نوری جمع آوری شده یا به واسطه شرکت های خدمات مخابراتی.

گفته می شود آژانس امنیت ملی آدرس فرستنده و گیرنده ای میل، و آدرس آی پی آنها را در کنار حجم پیام مخابره شده و گاهی موضوع پیام را جمع آوری کرده است.

در گردآوری اطلاعات مربوط به تماس های تلفنی، شماره مقصد و منبع، در کنار تاریخ و موقعیت و طول مکالمه گردآوری شده است.

با این همه مقامات اطلاعاتی می گویند محتوای گفتگوهای تلفنی شنود نشده است. آژانس امنیت ملی درعین حال می گوید معمولا اطلاعات مربوط به موقعیت تماس تلفن های همراه را ذخیره نمی کند.

قرار است آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز مقامات امنیتی خود را به واشنگتن بفرستند تا درباره شنود تلفن خانم مرکل از آمریکا توضیح بخواهند.

رسانه های آلمان گزارش کرده بودند آمریکا بیش از یک دهه است که تلفن خانم مرکل را رصد می کند و تنها همین چند ماه پیش این کار متوقف شده است.

یک سخنگوی دولت آلمان در کنفرانسی خبری گفت امیدوار است اعتماد میان دو کشور دوباره برقرار شود.

در همین حال یک آژانس خبری ژاپن گزارش داده آژانس امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۱ از ژاپن به این کشور کمک کند تا به اطلاعات فیبرهای نوری منطقه آسیا پاسیفیک، از جمله اطلاعات شخصی، دست پیدا کند.

خبرگزاری کیودو می‌گوید دسترسی به فیبرهای نوری محدوده ژاپن به ایالات متحده این امکان را می‌داده که از چین جاسوسی کند.

بنا به گزارش این خبرگزاری، ژاپن درخواست همکاری برای شنود فیبرهای نوری را رد کرده است.

مطالب مرتبط