وزیر دفاع ژاپن: چین صلح در منطقه را به خطر انداخته است

Image caption ژاپن، تایوان و چین جزایر مورد مناقشه در دریای شرقی چین را که در ژاپن سنکاکو و در چین دیااویو خوانده می شوند، متعلق به خود می‌دانند

ایتسونوری اوندرا، وزیر دفاع ژاپن گفته است که رفتار چین بر سر جزایر مورد مناقشه دو کشور در دریای شرقی چین، صلح در منطقه را به خطر می‌اندازد.

وزیر دفاع ژاپن، ورود چین به آب‌های اطراف جزایر تحت کنترل ژاپن را ورود به "منطقه خاکستری" میان صلح و وضعیت اضطراری خوانده است.

اظهارات وزیر دفاع ژاپن پس از تشدید فعالیت‌های چین در اطراف این جزایر و تهدید ژاپن مبنی بر سرنگونی هواپیماهای بدون سرنشین چینی در صورت ورود به محدوده هوایی آسمان ژاپن صورت می‌گیرد.

در مطلبی که در خبرگزاری شینهوا، خبرگزاری رسمی چین منتشر شده، نوشته شده که اظهارنظرهای اخیر مقام‌های ژاپن به شعله‌های آتش دامن زده است. نویسنده این مطلب، ژاپن را به افزایش تنش با چین و آماده شدن برای جنگ متهم کرده است.

روابط چین و ژاپن اخیرا با اظهارنظرهای مقام‌های چین و ژاپن بیشتر متشنج شده است.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن چند روز پیش در مصاحبه‌ای با روزنامه وال استریت ژورنال گفت که چندین کشور از ژاپن خواسته‌اند تا برایمقابله با قدرت رو به فزاینده چین، نقش پر رنگ‌تری ایفا کند.

نخست وزیر ژاپن گفت این نگرانی وجود دارد که چین بخواهد با استفاده از قدرت خود، وضع موجود در منطقه را تغییر دهد.

همچنین چند روز پیش گفته شد که شینزو آبه طرح‌های دفاعی این کشور برای استفاده از جت‌های نیروی هوایی برای شلیک هواپیماهای بدون سرنشین چینی در محدوده هوایی آسمان ژاپن را تائید کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع چین گفته است که چنین اقدامی به منزله اعلان جنگ به چین خواهد بود.

ژاپن، تایوان و چین جزایر مورد مناقشه در دریای شرقی چین را که در ژاپن سنکاکو و در چین دیااویو خوانده می شوند، متعلق به خود می‌دانند.

این منطقه از مسیرهای مهم کشتی‌رانی به شمار می‌رود و گفته می‌شود که از نظر منابع طبیعی نیز بسیار غنی است.

چین می‌گوید اسناد تاریخی و حقوقی کافی برای اثبات ادعای این کشور برای مالکیت بر دریای شرقی چین و جزایر اطراف آن وجود دارد.

ژاپن هفته پیش سه بار جت‌های جنگی خود را پس از پرواز هواپیماهای چینی تا نزدیکی محدوده هوایی آسمان این کشور به پرواز در آورد.

دولت ژاپن در سال ۲۰۱۲، سه جزیره را از مالکان خصوصی آنها خرید که این اقدام منجر به بروز تنش میان چین و ژاپن و بروز تظاهرات در چندین شهر چین شد.

ژاپن می‌گوید از آن زمان به این سو، ناوهای چینی به طور مرتب وارد آب‌های ساحلی این کشور شده‌اند.

ژاپن گفته است که روز دوشنبه نیز چهار کشتی چینی وارد آب‌های اطراف این جزایر شدند.

مطالب مرتبط