بشار اسد، معاون نخست‌وزیر سوریه را برکنار کرد

Image caption قدری جمیل تنها یکی از دو عضو کابینه غیر وابسته به تشکیلات حزب بعث سوریه بود که سال گذشته و در پی تصویب قانون اساسی جدید این کشور به دولت راه یافت

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قدری جمیل، معاون نخست وزیر این کشور را از کار برکنار کرده است.

رسانه‌های دولتی سوریه گزارش داده‌اند که قدری جمیل بعد از آن که سوریه را بدون اجازه ترک کرد و در ژنو با مقامات آمریکایی دیدار کرد، از سوی بشار اسد از مقام خود کنار گذاشته شد.

گفته می شود که آقای قدری جمیل روز شنبه گذشته بدون اجازه با رابرت فورد سفیر پیشین آمریکا در سوریه دیدار و گفتگو کرده است.

قدری جمیل جزو گروهی از سیاستمداران و احزاب مخالف در سوریه است که از پیوستن به شورش علیه دولت سوریه و بشار اسد رئیس جمهوری خودداری کرده است.

آقای جمیل سپتامبر امسال در گفت‌و‌گو با روزنامه گاردین از آمادگی دولت سوریه برای برقراری آتش‌بس در جنگ با مخالفان مسلح سخن گفته بود.

آقای جمیل گفته بود که هیچ یک از دو طرف جنگ توانایی برنده شدن را ندارند.

آقای جمیل، که به عنوان معاون اقتصادی نخست وزیر مسئول اداره امور مالی سوریه بود، خاطرنشان کرده بود که جنگ "خسارات فاجعه باری" را بر اقتصاد این کشور وارد کرده و او خسارت این جنگ را حدود یکصد میلیارد دلار، معادل دو سال تولید داخلی در شرایط عادی، تخمین زده بود.

قدری جمیل تنها یکی از دو عضو کابینه غیر وابسته به تشکیلات حزب بعث سوریه بود که سال گذشته و در پی تصویب قانون اساسی جدید این کشور به دولت راه یافت.

مطالب مرتبط