نگرانی از احتمال بروز مناقشه گازی بین روسیه و اوکراین

Image caption اوکراین به صادرات گاز از روسیه وابسته است

شرکت گاز پروم روسیه از اوکراین خواسته است تا بدهی خود به این شرکت را پرداخت کند.

الکسی میلر رئیس شرکت گاز پروم گفت که اوکراین هنوز قیمت گاز ماه اوت را پرداخت نکرده است.

به گفته میلر به اوکراین تا اول ماه اوت فرصت داده شده بود تا بدهی خود را که به ۸۸۲ میلیون دلار می رسد، پرداخت کند اما تاکنون واکنشی از اوکراین نشان داده نشده است.

الکس میلر افزود که این مسئله بسیار جدی است و به مرحله ای رسیده است که دیگر قابل تحمل نخواهد بود.

سخنان میلر که در یک جلسه با حضور دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه ابراز شد، باعث نگرانی از بابت بروز مناقشاتی شبیه مناقشات سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ بین دوکشور شده است.

در این سال‌ها اختلاف نظر بر سر قیمت گاز منجر به این شد که روسیه ارسال گاز به اوکراین را در زمستان سرد و سخت متوقف کند و حتی در کشورهای همسایه کمبود موقت گاز ایجاد کند.

این سخنان هم چنین تهدیدی علیه اوکراین در همکاری‌هایش با اتحادیه اروپا قلمداد شده است.

قراراست کمتر از یک ماه دیگر بین اوکراین و اتحادیه اروپا موافقت نامه هایی در زمینه مشارکت و همکاری های تجارت آزاد به امضا برسد اما گفته می شود که آزادی یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق اوکراین بعنوان پیش شرط امضای هرتوافقنامه بین اتحادیه اروپا و اوکراین مطرح شده است.

مسکو به شدت با چنین موافقتنامه هایی که موجب نزدیکی اوکراین به اروپا می شود ،مخالف است و در مقابل می خواهد که اوکراین به اتحادیه گمرکی که به ابتکار روسیه با بلاروس و قزاقستان، دو کشور شوروی سابق تشکیل شده است، بپیوندد.

بنا به گزارش ها چند روز پیش ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین دیدارکرد اما تاکنون در مورد مسائل مورد گفتگو گزارشی منتشر نشده است.

دولت اوکراین اخیرا با امضای قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری گازبا کمپانی سطلنتی شل، تلاش کرد تا به واردات گاز روسیه بی نیاز شود.

مطالب مرتبط